Dropbox logo

Představení online disku Dropbox. Je dobrý pro zálohy i sdílení.

Online služeb pro sdílení nebo zálohování dat je dnes mnoho. Jedna z těch již léty ověřených je Dropbox a můžeme říci, že na jejich kvalitách se je to do značné míry poznat. V tomto představení ukážeme jeho základní funkce a výhody. Mnohdy je k nezaplacení. I přesto, že je zdarma 🙂

Pokud jste se s Dropboxem ještě blíže nesetkali jedná se o službu provozovanou v cloudu, nebo-li online disk. V podstatě se jedná o prostor, který zdarma dostanete po registraci, na který si můžete nahrávat vlastní soubory a data. Do vše do základní velikosti 2 GB, resp. 2,5 GB, když se zaregistrujete přes stránku níže.

Princip služby Dropbox

Nákres jak zjednodušeně funguje služba Dropbox

Webová služba i klient pro PC a mobily

Služba má webové rozhraní, přes které můžete z kteréhokoliv webového prohlížeče data nahrávat i k nim přistupovat. Stejně tak existuje klient (program), pro Windows, Linux, ale i mobilní operační systémy jako je Android, iOS a pravděpodobně i další.

Krásna používání Dropboxu je v tom, že při použití PC klienta automaticky nahrává na váš prostor změny všech souborů ve vámi určeném adresáři. Máte je tak jednak dostupné přes webové prostředí odkudkoliv, ale můžete si soubory takto synchronizovat mezi vícero počítači nebo dalšími zařízeními (mobily, tablety atd.) Návíc jsou ale uchovávány i jednotlivé změny souborů. Pokud tedy starou verzi přehrajete na svém počítači novou služba Dropbox si stále pamatuje i tu starou. V případě přepsání omylem si ji tak můžete jednoduše obnovit.

Ikonka Dropboxu v oznamovací oblasti

Ikonka Dropboxu značící, že je spuštěn a všechny zvolené soubory jsou uloženy

Sdílení a přístup ke starším verzím souboru

Kromě uchovávání několika desíte starších verzí dokumentů je skvělé, že větší soubory můžete skrze služby zaslat třeba svým kamarádům. Nemusíte je tak přikládat jako přílohy e-mailu, ale jednoduše je nahrajete na svůj Dropbox, nastavíte, že má být umožňěno jejich sdílení (jednom klikem na vašem PC) a pošlete odkaz na soubor.

Další možností je poté sdílet určitou složku s jiným uživatelem Dropboxu tak, že oba (či klidně více uživatelů najednou) má přístup vždy ke vše datům, všichni je mohou nahrávat, mazat atd. Samozřejmě vše dle nastavení.

Pravé kontextové menu se sdílením a staršími verzemi

Zvýrazněné je vytvoření sdílení souboru. O dvě položky níže je volba pro zobrazení starších verzí daného souboru

Na výše uvedeném obrázku vidíte zvýrazněnou volbu pro sdílení souboru a volba „View previous versions“ dává přístup ke starším verzím souboru.

Záchrana dat při poruše nebo ztrátě počítače

Fakt, že data ve vámi zvoleném adresáři jsou automaticky nahrávána na váš online prostor výtváří jejich naprosto automatické zálohy. V případě poruše počítače nebo pevného disku tak máte svá data zálohována.

Nutno zmínit, že data jsou šifrována. Nemusíte se obávat ani zahlcení vašeho připojení k internetu při nahrávání nebo stahování dat Dropboxem na pozadí. Automaticky se přizpůsobuje tak, aby vás při surfování na internetu neomezoval. A i kdyby to nestačilo je možno omezit rychlost jeho uploadu (nahrávání) nebo downloadu (stahování).

Přejít ke stažení Dropbox

Tento online disk vám z vlastní zkušenosti můžeme jen doporučit. Jedná se o jednu z nejjednodušších cest jak začít zálohovat alespoň základní dokumenty. Při užívání poté zjistíte, že má i mnoho dalších užitečných funkcí… 🙂

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *