Comodo antivirus

Šikovná antivirová alternativa: Comodo Antivirus

Placených i těch bezplatných antivirových programů je spousta. Dalo by se říci, že je často až obtížné si mezi nimi vybrat. Existují volby na jistotu, například v podobě českých antivirů, ale je zde i alternativa, která i když je také bezplatná překvapí svým slušným zpracováním a funkcemi navíc.

Řeč je o antivirovém program Comodo Antivirus, který i v bezplatné variantě nabízí vlastně komplexní zabezpečení počítače a dokonce i dat.

V přehledu funkcí za svou placenou variantou, jako obvykle zaostává, ale jinak se jedná o nástroj, který vás bezpečně provedede vodami internetu. Jinak samozřejmě kromě používání slušného antiviru se doporučuje dodržovat jisté bezpečnostní zásady. Např. nenavštěvovat potenciálně nebezpečné webové stránky a neinstalovat (zejména ne bez předchozího zkontrolování antivirem) neznámé počítačové programy.

Všechny základní funkce přítomny

Comodo Antivirus je jakoby samostatným antivirem, ale i s dnes základní real-time ochranou počítače. Program tedy sám kontroluje všechny soubory, které spouštíte, nebo ke kterým přistupujete. Například kopírováním atd. Potěší i automatické blokování souborů autorun.inf z přenosných médií (jako jsou USB flash disky), které jsou často zdroje infokování počítače virem. Samozřejmostí jsou poté naplánované pravidelné antivirové kontroly počítače.

Comodo Antivirus, ovládací panel

Comodo Antivirus, ovládací panel

Samotný antivir provádí vše, co bychom od něj čekali. Můžete skenovat na přítomnost virů na požádání (on-demand skener), zapnout nebo vypnout ochranu počítače v reálném čase. To se dá využít teoreticky pokud byste chtěli Comodo Antivirus použít jako druhý antivir na svém počítači. Jako pojistku.

Obsahuje i heuristickou analýzu, která se snaží o rozpoznání i dosud neznámých virů.

Firewall jako doplněk i samostatná aplikace

Program se šikovně integruje s bezplatným Comodo Firewall, který vydává stejná společnost. Nainstalovat si můžete nezávisle jednu nebo druhou aplikaci a používat ji samostatně. Když je ale postupně nainstalujete obě, integrují se a máte firewall i antivir od jednoho výrobce. Což je doufejme výhoda. Budo si pravděpodobně lépe rozumět.

Firewall, ale i samotný antivir se chovají uživatelsky docela přívětivě. Informují uživatele o spouštěných programech, ale zejména procesech, o kterých by jinak neměl ponětí a umožňí mu rozhodnout, zda je spustit v sandboxu (nemohou měnit obsah disku počítače) a nebo neomezeně.

Nutno říci, že na to, že je Comodo Firewall zdarma oplývá mnoha funkcemi, které ani služebně starší firewally nemají, respektive nejsou tak uživatelsky přívětivé.

Menší bolest v podobě nastavení programu

Program je možno nainstalovat v češtině (vyvíjí ji komunita) a nebo výchozí angličtině (a samozřejmě dalších jazycích). Nastavení programu se může zdát v první chvíli trochu komplikovanější. Ale na druhou stranu, pokud si nainstalujete program v češtině a případně oslovíte někoho, kdo všemu trochu více rozumí, čeká vás toto pouze jedenkrát.

Nastaveni Comodo Antiviru

Nastaveni Comodo Antiviru

Funkční bonusy navíc

I když se stále jedná o bezplatný program má něco, co nemají ani leckteré placené. Například možnost si vytvořti záchranné CD nebo USB pro případ, že bude počítač opravdu silně zavirován. Dále je možno soubory odeslat k online analýze do centra společnosti Comodo. Přiložen je i nástroj pro monitorování procesů a aktivity operačního systému.

Pokročilé úkoly Comodo Antiviru

Pokročilé úkoly Comodo Antiviru

Přejít ke stažení Comodo Antivirus

Shrnutí

Comodo Antivirus je dnes již plnohodnou alternativou k takovým stálicím na poli bezplatných antivirů, jakými jsou AVG Free nebo avast! Co je lákavé a zajímavé na Comodu je poté spojení antiviru a firewallu od jediného výrobce. To AVGčku i avastu zatím chybí.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *