Skype

Když chcete chatovat nebo telefonovat přes internet je tu Skype

Může se zdát, že tento program zná každý. Ale není tomu tak. A i ti, kteří Skype používají jej například nepoužívají efektivně. V tomto článku přineseme základní představení i finty pro používání.

Komunikační program Skype je opravdu fenomén. Z původně prográmku, který měl v roce 2003 1,5 milionu uživatelů a v jednu chvíli jich bylo online celých 100 000 se dostal do zcela jiné „ligy“. V roce 2010 již hlásí celkem 663 milionů uživatelů po celém světě a v roce 2013 již pokořil hranici 60 milionů najednou přihlášených uživatelů. Téměř se zdá, že kdo nemá Skype jako by nebyl. I když tomu doopravdy tak není 🙂

Tedy Skype

Stručně se dá program Skype použít pro bezplatné telefonování (VoIP) z počítače na počítač, videohovory, chatování, ale i posílání souborů či fotografií. Videohovory je možná pořádat mezi dvěma účastníky, hlasový hovor poté až mezi 25 účastníky. Nověji poté program podporuje i hlasové a video zprávy. Vývoj prostě nelze zastavit, ale většina uživatelů je pravděpodobně nepoužívá. Zajímavostí je naopak možnost sdílení obrazovek přes Skype, díky níž je možno se „podívat“ na obrazovku vzdáleného počítače.

Novější funkcí jsou poté placené hovory na běžné telefony či posílání SMS zpráv. To vše formou předplaceného kreditu a nebo paušálu.

Základní vzhled – Home

Po nainstalování programu, respektive vždy pokud nic neměníte se vám vše zobrazuje v tzv. Výchozím zobrazení (viz obrázek níže). Okno programu je poměrně veliké, zobrazují se tam reklamy a jeho jedna polovina je zcela k ničemu. To vše lze elegantně vyřešit přepnutím do tzv. Úsporného zobrazení.

Výchozí vzhled Skype

Výchozí vzhled okna programu Skype

K Úspornému zobrazení se dostanete zcela jednoduše. Stačí v menu zvolit Zobrazení -> Úsporné zobrazení. To vám rozdělí Skype na dvě nezávislé okna. Jedno s kontakty a druhé z domácí stránkou Home. Stránku Home můžete následně jako jakékoliv jiné okno zavřít a máme malé, kompaktní okno Skypu.

Přepnutí Skype do úsporného zobrazení

Položka v menu, které přepne do úsporného zobrazení.

Oddělené domovská obrazovka Skype

Úsporné zobrazení Skype

Úsporné zobrazení Skype

Po aktivaci položky Usporné zobrazení, jak ukazuje obrázek výše, se Skype přepne do zobrazení dvou nezávislých oken. Ukazujete to v náhledu zde vpravo na obrázku. Získáte tak vlevo běžné, klasické úzké okno a vpravo domovskou obrazovku, kterou můžete normálně zavřít, jako jakékoliv jiné okno Windows.

Získáte tak čisté okno pouze s kontakty (viz obrázek níže). Pokud zahájíte s někým chat nebo hovor zobrazí se vám daná osoba v extra odděleném okně. A to vždy pro každého, se kterým v daný okamžik budete komunikovat.

Shrnutí základů se Skypem

Skype je samozřejmě výborný program, ale opět není zcela vhodný na vše. Například textové zprávy odesílá způsobem, kdy jsou doručený příjemci pouze tehdy, když je online zároveň s vámi. Pokud tedy zašlete někomu pozdrav a on je offline zpráva mu dorazí až v okamžiku, kdy budete opět oba dva připojeni k síti Skypu. Vzniknout tak mohou nedorozumění, když někdo reaguje na vaši zprávu, na kterou jste již zapomněli a je již neaktuální. Pro tento případ je vhodnější ICQ nebo otevřený Jabber.

Pokud ale s tímto počítáme je Skype skvělý pomocník.

Přejít ke stažení Skype

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *