virus

Jak postupovat při podezření na zavirovaný počítač

Mnohým z nás se stane, že máme větší či menší jistotu (tušení), že je počítač zavirovaný. Indíciemi může být pomalý chod, „chroustání“ pevného disku, i když s PC nic neprovádíme (dnes není příliš spolehlivé pro neustále indexování obsahu ve Windows), otevírání otravných reklamních oken, u regulérních stránek atd. Jak postupovat při těchto podezřeních si nyní přiblížíme.

V prvním kroku bychom měli zkontrolovat počítač hlavním antivirovým programem, který v něm máme nainstalovaný. Jednak to je nejjednodušší a druhak se vyhneme konfliktům přístupu k souboru, když by náš hlavní antivirus malware detekoval, ale druhotný antivir nikoliv.

Pokud náš hlavní antivirový program hrozbu najde, máme napůl vyhráno. Většinou si s ní dokáže poradit. Problémem je pouze to, že nebezpečné programy se často doplňují a „navěšují“ jeden na druhý. Pokud tedy nalezneme a zbavíme se jednoho, nemusí to znamenat, že byl v počítači sám. Nebezpečí, že jeden vir nebyl osamocen roste s časem, kdy byl v počítači ponechán ať si dělá co chce.

Využití funkce obnovení systému

Využít můžeme bod obnovení systému, kdy lze zachránit samotný operační systém. Jakmile bude ten bez viru, tak naše data půjdou odvirovat již snadněji. Existuje několik možností od menších oprav Windows až k celkové obnově do továrního nastavení. Informace k obnovení naleznete v článku Jak obnovit stav Windows pomocí Obnovení systému.

Příležitost k přeinstalování PC

Zde je příležitost se zamyslet, zda zavirování není vhodnou příležitostí k přeinstalování počítače. V závislosti na tom kolik programů na počítač instalujete (vždy to systém pomalu ale jistě „zaneřazuje“), není špatné počítač co přibližně 2-4 roky přeinstalovat. Tedy uvést do stavu jak vypadal, když jste si jej koupili. V tom případě je dobré promýšlet a procházet pevný disk počítače, kde všude máte důležité data a soubory, o které nechcete přijít a překopírovat si je všechny do jednoho adresáře, který se bude následně dobře přenášet.

Přeinstalování, byť se nám do něj většinou nechce, má tu výhodu, že máme téměř 100% jistotu, že počítač je bez virů. Infikovat by se mohl snad jen nějakým z našich dokumentů (např. MS Word, MS PowerPoint), který by zůstal zavirovaný. Operační systém ale bude ze startu čistý a to je důležité! Dle našich zkušeností je „radikální řez“ v podobě přeinstalování PC mnohdy časově úspornější, než odvirovávání, které se třeba nepodaří a stejně nakonec následuje přeinstalace.

Dokud se vše vyřeší, internet raději ne

bez internetu

Raději bez připojení k internetu

Do doby než se problém vyřeší je více než moudré nepoužívat žádné programy, které by vir mohl „odposlouchávat“. Hlavně ne internetové bankovnictví. Ale vlastně cokoliv.

Ideální je také držet počítač odpojený od internetu. V dobrém případě můžeme na počítač přenášet dodatečné anti-virové nástroje přes USB flash disk. Protože některé viry se ale rády šíří přes USB disky, jako naprostí paranoici bychom mohli pro přenos dat používat např. přepisovatelné médium, třeba DVD-RW nebo CD-RW. Míru důslednosti necháme na vás, ale minimálně je moudré omezit dobu připojení k internetu u potenciálně zavirovaného PC na minimum nezbytné pro stažení rozličných antivirů a nástrojů.

Více antivirů, více ví

Použití hlavního antiviru je samozřejmé. Protože ale téměř žádná antivirová ochrana není 100% je vhodné využít další nástroje. Dobré je použít některý z antivirů jako doplněk a taktéž ho nechat proskenovat celý počítač. Přímo pro účel odvirování zavirovaného PC slouží Kaspersky Virus Removal Tool (podrobněji jsme o něm psali v článku zde) nebo AVERT Stinger. Následně je možno použít open source antivirus ClamWin. Nakonec lze použít některý z dalších plnohodnotných antivirů – u těch ale určitě doporučujeme deaktivovat real-time ochranu souborového systému. Mohla by přicházet do konfliktu se stejnou ochranou našeho hlavního antiviru.

AVG Free

Nejen v Česku oblíbený antivir AVG Free

Avira

Ne tak dobře známý, ale efektivní antivir Avira

Jako slušné, ba dobré, lze považovat české antivirové programy AVG Free nebo Avast, klidně i v jejich bezplatných variantách. V posledních testech antivirových programů vychází dobře placený antivir Avira, který má i bezplatnou verzi Avira Free Antivirus.

Na závěr předně doufáme, že se vám počítač ani vůbec nezaviruje. A když už, tak že se nákazy snadno zbavíte. Jinak i v oblasti počítačové bezpečnosti platí, že prevence je lepší než léčba. Podezřelé soubory lze tedy testovat i pomocí téměř všedetekujících online skenerů – např. VirusTotal.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *