Verze Windows

Jak zjistit: kdy bude program fungovat ve Windows 8?

Příchod operačního systému Windows 8 mnozí přivítali s radostí, přináší pro mnohé hezké prostředí. Problémem ale může být to, že v něm nemusí fungovat všechny programy, na které jste byli zvyklí. Protože náš web je zejména o programech, podívali jsme se problému na kloub.

Obecně na našem webu Zdarma.org značíme pro jaký operační systém je program či hra určena. Vycházíme z informací, které udávají tvůrci programu a nebo z testů, které provádíme. Vše má nicméně nějaké to své „ale“.

Co nám říkají tvůrci, aneb nemusí vše vědět

Informace o podpoře daného programu či hry operačním systémem jsou důvěryhodné. Pokud tvůrce něco odzkouší, je jistota, že to funguje opravdu dobře.

Problém ale může nastat, pokud programátoři dané aplikaci ji z nějakého důvodu ještě netestovali pod novým systémem. Například, protože svůj program zase tak aktivně nevyvíjejí. Stát se tak může, že program pod například Windows 8 funguje bez problémů, ale my o tom nejsme informováni.

Obecně můžeme říci, že platí:

Pokud daný program je uváděný jako kompatibilní s Windows 7, fungovat by měl bez problémů i v systému Windows 8, resp. 8.1. Šance, že nebude fungovat jsou minimální. A i kdyby k tomu došlo, systém Win 8 má v sobě zabudovanou funkci Spuštění v režimu kompatibility. Tento režim dokáže simulovat starší verzi Windows.

Několik příkladů jako důkaz

Jako důkaz, že to s kompatibilitou u Win 8 (8.1.) není až tak špatné, jsme vybrali několik programů. První, TimeEdition, je program pro stráveného času určitou činností na PC. Jeho tvůrci uvádí, že je funkční pouze pro Windows XP, Vista. A přitom jsme jej bez problémů testovali pod Win 7 i 8.

timeedition ve windows 8

Program TimeEdition ve Windows 8.

Jako další jsme vyzkoušeli velice šikovný poznámkový blok, neboli textový editor, Metapad. Ten oficiálně podporuje „pouze“ Windows 7. Opět funguje skvěle i na Win 8.1.

metapad ve windows 8

Textový editor Metapad ve Windows 8

Do třetice uvádíme program pro tagování souborů v systému Windows TaggedFrog. Dle jeho autora oficiálně podporuje také „pouze“ Win 7, ale my jej bez problémů testovali i na Win 8.

Nicméně, aby každé pravidlo mělo svou výjimku, je zde program Tag2find, který ve Win 7 funguje, ale na Osmičkách ho prostě nezprovozníte. Na obranu je nutno říci, že využívá pro ukládání databázi, která v novém systému již není podporovaná.

Režim kompatibility ve Windows 8

Kontextové menu a vlastnosti

Volba položky Vlastnosti z kontextového menu

Windows ve své osmé verzi mají i systémem kompatibility. To znamená, že pokud určitý program nefunguje úplně (či zcela) jak má, je možno nechat systém, aby se jaksi interně „ponížil“ na starší verzi.

Jak první je potřeba na daném spustitelném souboru kliknout pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybrat položku Vlastnosti (jak ukazuje obrázek vlevo).

Následně můžete spustit poradce při problémech s kompatibilitou, který vám se zjištěním problémů pomůže.

režim kompatibility ve Windows 8

Záložka režimu kompatibility ve Windows 8

Následně pokud chcete konkrétní program spustit v tom, kterém režimu kompatibility, stačí jej vybrat a potvrdit vše tlačítkem OK.

 

Spustit v režimu kompatibility

Volba v jakém režimu má být kompatibilita spuštěna

Závěrem

Přechodu na Windows 8 (8.1.) se tedy v zásadě nemusíme obávat. Drtivá většina programů bude fungovat. Když bychom chtěli být na Microsoft „škaredí“, řekli bychom, že Osmičky (8.1.) jsou vlastně jen trochu vzhledově upravené Windows 7. Mohou se samozřejmě objevit programy, které nejsou již vyvíjené, nebo upravené pro osmou verzi „oken“ a pro ně budete bohužel muset nalézt náhradu.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *