7-zip-logo

Test: účinnost 7-zip při komprimaci textových dat

Dnes je již v podstatě samozřejmostí, že člověk má – alespoň v oblasti technické – takřka vždy na výběr a není nutně omezován pouze na jedinou možnost. To platí i pro nástroje mající na starost komprimaci souborů.

Nedávno jsme zde publikovali příspěvek popisující 7-zip spíše obecně. Dnes se však podíváme na konkrétní případy komprimace dat/souborů.

Jelikož největší (ve smyslu efektivity) komprese se dá dosáhnout např. u textových souborů, zvolili jsme právě ty jako testovací. K tomuto účelu nám posloužilo v první řadě několik textových dokumentů o celkové velikosti 26,2 MB. Na tabulce níže se můžete podívat na výsledky komprese s volbou různých fomátů a úrovní kompresí.

Komprimační metoda (formát) Úroveň komprese Velikost souborů/dat
Původní (adresář s textovými soubory DOC, DOCX) 26,2 MB
7z Skladovací 26,2 MB
7z Nejrychlejší 12,8 MB
7z Rychlá 8,17 MB
7z Normální 2,92 MB
7z Maximální 2,92 MB
7z Ultra 2,92 MB
Tar Skladovací 26,2 MB
Wim Skladovací 6,56 MB
Zip Skladovací 26,2 MB
Zip Nejrychlejší 13,3 MB
Zip Rychlá 13,3 MB
Zip Normální 12,8 MB
Zip Maximální 12,7 MB
Zip Ultra 12,7 MB

 

Z této tabulky lze vyčíst hned několik zajímavých/důležitých informací (vyjma formátů, do kterých umí 7-zip převádět). Jednak to, že při použití komprimace u textových souborů lze ušetřit i více než 80% místa na disku. Jako nejúčinnější formát se tedy – bez překvapení – jeví 7-zip (7z přípona).

355-7-zip-možnosti nastavení

Možnosti nastavení před zahájením samotného převodu. K dispozici je spousta změnitelných parametrů.

Nejúčinnější způsob/druh komprimace, pokud pomineme jednotlivé formáty, je u takto velkých souborů možnost Normální. Maximální ani Ultra komprese nenabízí až o tolik lepší výsledky, aby na ně bylo radno čekat (právě tyto dvě metody jsou z hlediska času potřebného k provedení dané operace už poměrně náročné, hlavně pokud pracujete s objemnějšími daty). Pro porovnání a k získání ještě jasnějších důkazů k výše napsanému přikládáme i další tabulku, kde jsme pracovali se stejnými, avšak většími soubory.

Komprimační metoda (formát) Úroveň komprese Velikost souborů/dat
Původní (adresář s textovými soubory DOC, DOCX) 104 MB
7z Skladovací 104 MB
7z Nejrychlejší 51,5 MB
7z Rychlá 28 MB
7z Normální 2,94 MB
7z Maximální 2,93 MB
7z Ultra 2,93 MB
Tar Skladovací 104 MB
Wim Skladovací 6,57 MB
Zip Skladovací 104 MB
Zip Nejrychlejší 53,2 MB
Zip Rychlá 53,2 MB
Zip Normální 51,2 MB
Zip Maximální 51,1 MB
Zip Ultra 51 MB

 

Z té lze vyčíst ještě enormní úsporu místa, jenž nám program nabízí. Hlavně formát 7-zip a jeho necelé 3 MB z původních 104 MB se nebojíme označit slovem „famózní“. Hlavně v porovnání s placeným programem WinRar. Ten byl schopen první z výše testovaných „subjektů“ (v nejlepším možném Ultra nastavení) zkomprimovat pouze na velikost 13,1 MB (formát ZIP), i když celý proces byl o něco rychlejší než u konkurence. Reputaci si však nenapravil ani u druhé, větší  sady souborů, u níž dokázal výslednou hodnotu srazit na „pouhých“  58,3 MB (opět Ultra nastavení, tentokrát jsme zkusili formát RAR). 7-zip, jakožto zástupce freeware, tak porazil placeného konkurenta. Pořád věříte, že to, co je zdarma, nemůže být kvalitnější než produkty placené?

355-7-zip-proces převodu

Samotný proces komprese v grafickém znázornění.

Úspěch – i když ne tak znatelný – jsme slavili taktéž u PDF souborů, kde jsme se dokázali při použití nejlepší možné komprese (viz výše) dostat ze 104 MB na 49,5 MB, což je takřka 50% úspora – pro porovnání, WinRar soubor „zmenšil“ na skoro směšných 91 MB.

355.7-zip-Winrar

WinRar se moc dobrou vizitkou – na to, že je placený – pyšnit bohužel nemůže.

Poslední testování jsme provedli s balíkem textových dokumentů, jehož velikost činila původně 30,8 MB. Opět bylo použito nejúčinější možné nastavení. Výsledné číslo bylo necelých 12 Kb, což je logické; „obyčejná“ holá data ve formátu TXT jde velice úspěšně „natěsnat“ tak, aby zabírala co nejméně místa.

Z hlediska úspěšnosti a účinnosti nalézá tedy program největší uplatnění u textových souborů (TXT), dále pak u Wordových dokumentů DOC a DOCX, až na konec se pak řadí – i tak se solidními čísly – PDF dokumenty.

7-zip podle nás představuje způsob, jak ušetřit něco málo místa na disku (samozřejmě, s filmy a multimediálními soubory tolik nepomůže), což se vždy hodí. O svoje zkušenosti a jeho použití se můžete podělit v komentářích pod článkem. 🙂

Přejít na stránku se stažením 7-zip

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *