Program pro vypalování se snadným ovládáním: Ashampoo Burning Studio Free

Většina počítačů je vybavena již nějakým tím programem pro vypalování médií. Pokud zakoupíte vypalovací mechaniku, taktéž mnoho výrobců vás takovým programem přímo na CD nebo jejich webových stránkách vybaví. Pokud z jakéhokoliv důvodu potřebujete dobrý vypalovací program, máme pro vás tip téměř „za milión“.

Tím tipem je program Ashampoo Burning Studio 6 Free. Jedná se o starší verzi vypalovacího programu, která ale funguje bezproblémově i na Windows 8, umí vše co potřebujete a navíc má jednoduché ovládání. Můžeme říci, že se jedná téměř o sen uživatele počítače.

Když ve zkratce zhrneme co vše tento vypalovací program umí vydá to na malý odstavec textu. Ale přeci: vypalování nebo dopalování CD, DVD nebo Blu-ray optických médií, zálohování dat do tyto média (s kompresí nebo i šifrováním) i obnovu těchto dat, kopírování (tzv. ripování) i tvorbu rozličných Audio, MP3 i WMA disků, vypálení filmů jako Video CD, Super Video CD nebo DVD (je nutno ale mít VOB soubory), vytvoření kopie jakéhokoliv z podporovaných médií, vypálení obrazu disku, nebo jeho vytvoření z média či projektu tohoto programu (uložení do formátů ISO, CUE/BIN nebo ASHDISK). Pokud tedy nejste IT guru, který potřebuje při vypalování provádět kdoví jaké pokročilé „kousky“ Burning Studio 6 Free vám svými funkcemi bohatě postačí.

 

úvodní obrazovka Ashampoo Burning Studio

Úvodní obrazovka s výběrem jednotlivých úkonů

Vypalování s pomocí průvodce

Jako snad všechny vypalovací programy i Burning Studio vás jednotlivými kroky provede. Soubory přidáte do aktuálního projektu k vypálení přes automaticky se zobrazené dialogové okno „Přidat soubory a adresáře“. Po potvrzení vidíte kolik z daného disku jste zaplnili, resp. kolik prostoru zbývá a jaký typ optického média můžete použít (=na jaké se data vejdou). Pokud máte v mechanice již přítomné médium, program to pozná a informuje o prostoruu pouze na tomto disku.

Ihned na třetím kroku jsou uvedeny všechny informace (typ média vloženého v mechanice), rychlost vypalování i zda bude možno na disk ještě přidávat (dopalovat) data. Pokud cokoliv z toho chcete změnit, v opravdu jednoduchém dialogovém okně tak můžete učinit. Na výběr máte mechanikou a médiem podporované rychlosti vypalování (čím budete vypalovat pomaleji, tím lépe a déle budou vypálené data čitelné). Možno je vyžádat si simulaci vypalování (pro kontrolu), zkontrolování zapsaných dat a nastavení, zda má být disk ponechán „otevřený“ (umožňuje další připalování).

Potvrzením za pomocí tlačítka „Zapsat DVD“ spustíte samotný proces vypalování.

Zádrhele s přepisovatelnými disky?

Do obtíží jsme se dostali při snaze vymazat přepisovatelné disky. Program jsme testovali a notebooku s vypalovačkou, která občas zlobí a nemá příliš v oblibě média, která nepochází od renomovaných značek. Nicméně i nás překvapilo, když se nám nepodařilo rychlé ani úplné formátování u DVD-RAM disku i DVD-RW značky Verbatim. Stejný výsledek byl i u DVD-RW média Imation.

Dvakrát se stalo, že program médium začal mazat, nicméně po skončení zahlásil, že proces mazání nebylo možno dokončit. U DVD-RAM disku jsme museli provést restart počítače, jehož mechanika odmítala médium vydat. Tím se samozřejmě proces mazání přerušil a médium se nepodařilo naformátovat ani na druhém počítači s pomocí programu Nero 12. Pomohlo až „obyčejné“ naformátování ve Windows. Nicméně tak „obyčejné“, že trvalo podstatně déle než obvyklé 2 minuty.

Při třetím pokusu o smazání DVD-RW značky Verbatim již vše proběhlo bez problémů. Předpokládáme tedy, že problém byl do značné mírty zapříčiněn „zlobící“ mechanikou.

Naopak při vypadlování běžných DVD médií jsme se nesetkali se sebemenším zaváháním programu. Vypálená data jsme následně za pomocí kontrolního součtu zkontrolovali a nenarazili na problém.

Menší daň za bezplatnost programu

Software Deals

Software Deals nainstalované spolu s programem. Jde jen o odkaz na web.

Menší, ba spíše malou daní za to, že je program zdarma je fakt, že spolu s ním se vám na plochu nainstaluje ikonka „software deals“ nabízející pravděpodobně nějaké výhodně levné počítačové programy. Vytvoří se proto dokonce samostatný záznam v nainstalovaných programech. Vše lze ale bez problémů odinstalovat. Bereme to tedy jako opravdu malou daň za jinak slušný program.

Zálohování, vypalování hudby, ripování a další

Jak jsme zmínili již v prvním odstavci článku, program kromě „obyčejného“ vypalování disků, zvládá i některé pokročilé funkce. Například vypalování Audio CD, MP3 disků nebo ripování. Přehled nabídek z hlavního menu přinášíme zde v malé galerii.

 

Není nejlepší a přeci je dost dobrý

Tvůrci programu nabízejí (již placený) upgrade na verzi 12 tohoto programu. Z toho můžeme odvodit očekávání, že novější verze bude obsahovat nějaká ta vylepšení, funkce navíc. Pokud ale patříte k běžnému uživateli, který navíc při dnešních velkokapacitních a externích discích vypaluje optická média již jen zřídkakdy, i bezplatná verze vám bude bohatě stačit.

Program Ashampoo Burning Studio 6 Free jsme měli možnost porovnat s věhlasným vypalovacím programem Nero Essentials 12 (bezplatná verze k novým počítačům a nechanikám) a snad vás příliš nešokujeme, když Ashampoo se nám jeví co to uživatelské přívětivosti lepší. Pamatuje si totiž například rychlost vypalování. A i když Nero 12 disponuje některými pokročilejšími „fajnovůstkami“ (možnost nastavit tzv. přepalování = vypálení o několik MB více dat, než kolik disk oficiálně dovoluje), stále je Ashampoo Burning Studio velmi dobrá volba. Snad vás o tom přesvědčí i přiložené sejmuté obsazovky z prostředí programu.

Videoukázka z vypalování DVD v Ashampoo Burning Studio Free na konec:

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *