CrystalDiskInfo-logo

Snadný způsob, jak indikovat event. poškození pevného i SSD disku

Přestože ceny nové  a slušné techniky, jak se zdá, začínají na stále nižších částkách, každý z nás se určitě rád vyhne zbytečným investicím. Nejúčinějším způsobem, jak se vyvarovat nové koupě techniky, je ochraňovat tu „starou“, aktuálně vlastněnou. Jednou z komponent počítačů, která se po poruše za nějaký ten peníz dá nahradit, je pevný disk. V nadcházejícím článku se podíváme na zoubek programu, který by měl této nepříjemnosti předcházet.

Jedná se o aplikaci CrystalDiskInfo. Ta využívá technologie SMART – ve zkratce: čerpání nejrůznějších informací, jako počet vadných sektorů, čas potřebný k roztočení ploten, teplota atd., za pomocí operačního systému, podle kterých program dokáže předvídat budoucí selhání disku (samozřejmě nedokáže předvídat selhání způsobené např. statickou elektřinou nebo mechanickým poškozením).  S pomocí CrystalDiskInfo tak budete mít k dispozici řadu informací o vašem pevném disku (podporovány jsou i SSD disky) včetně indikace možných problémů, jež by mohly vést až k odebrání se disku do křemíkových lovišť. 🙂

I pro začínající uživatele

Velkou výhodou této utility je fakt, že nabízí jednoduché uživatelské rozhraní s pouze omezenými možnostmi nastavení. Zjednodušeně řečeno tedy nelze (nebo by alespoň jít nemělo) provést takové nastavení, které by váš pevný disk tzv. „odrovnalo“, jako je tomu možné u profesionálních programů s nejrůznějšími diagnostickými procesy. CrystalDiskInfo tak mohou využít i starostliví nováčkové ve světě PC.

Vše přehledně v jediné obrazovce

Nyní si už pojďme představit samotný program. Všechno důležité se nachází již v úvodním a jediném okně; což je vlastně bezva, ne? Na to, že se jedná o freewaare program, jsou k dispozici celkem detailní informace, jejichž množství taktéž není zanedbatelné. Přesvědčit se můžete sami na níže přiloženém screenu.

CrystalDiskInfo-úvodní obrazovka

Úvodní a vlastně jediná obrazovka programu.

V horní části obrazovky naleznete informace o parametrech disku. Nejdůležitější je pak okno (v našem případě s nápisem pozor – polepšíme se 🙂 ) s aktuálním stavem HDD (případně SSD) a teplotou. Dolní část obrazovky oproti tomu skýtá komplexní detailní informace o provozu disku a jeho jednotlivých úkonech. A právě na jejich základě dochází k indikaci potenciálního nebezpečí; výpočet probíhá porovnáním současné hodnoty,  nejhoršího čísla a hraniční hodnoty. Pokud vám tyto čísla nic neříkají, nemusíte se ničeho obávat – bohatě postačí barevná ikonka na levé straně. Modrá znamená v pořádku, žlutá pak možné problémy a červená vyložené nebezpečí s možností brzkého poškození disku.

 Záložky aneb omezené množství možností

Jak už bylo napsáno, v možnostech programu moc nastavitelných prvků nenajdeme, což však nemusí být vůbec na škodu. Ale popořádku.

CrystalDiskInfo-záložky

Záložky neskýtají mnoho možností, jak si program „přizpůsobit“, výjimečně to však není na škodu.

První dvě záložky (Soubor a Úpravy) nabídnou pouze ukončení samotné aplikace a zkopírování údajů. Alespoň trochu rozšířené možnosti lze nalézt v dalších záložkách. Funkce nabídne nastavení doby automatického obnovení údajů a výběr disků (pro případ že je váš HDD např. rozdělen na jakoby dva a více disků), u nichž k této obměně dojde. Nejzajímavější je asi graf, který zobrazí chyby v libovolném časovém sektoru v grafické podobě. Pokročilá nastavení pak umožňují např. přizpůsobení hlučnosti disku. To probíhá za pomocí snížení jeho otáček. Nastavení lze provést jak manuálně, tak automaticky. Tím prakticky výčet toho nejzajímavějšího končí. „Banality“ jako výběr jazyka (standardně čeština), nápověda, zobrazení zástupce v oblasti ikon apod., jsou naprostou samozřejmostí.

Pokud i vy chcete ochránit a prodloužit výdrž vašeho pevného disku, měl by pro vás program být jasnou volbou. Samotné řešení problému sice nepřináší, nicméně za cenu zdarma je podle nás i „pouhá“ indikace budoucích obtíží více než dostatečná.

Přejít na stránku se stažením CrystalDiskInfo

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *