keepass-logo

Udržte si přehled v heslech a účtech. Používejte správce hesel!

Běžný člověk si v dnešní době musí pamatovat velké množství údajů, například uživatelské účty a s nimi se pojící hesla. E-mail, přístup do elektronického bankovnictví, PIN od mobilního telefonu či kreditní karty, Facebook, to jsou jen zlomky údajů, které je třeba uchovat v paměti.

Mnozí se vyhýbají problémům volbou jednoho hesla, což však není doporučovaný způsob. V případě jeho prolomení se pak potencionální útočník dostane teoreticky k valné většině vašich účtů, nehledě na to, že pokud takové heslo zapomenete, máte taktéž zaděláno na průšvih. Proto bychom se v dnešním magazínovém článku rádi podívali na zoubek aplikaci, která vám s nastoleným problémem pomůže.

KeePass, tak zní ono kouzelné slůvko, které uleví vašim mozkovým kapacitám. Jedná se o jednoho zástupce z pole rozšířené kategorie správců hesel, který se nám jednak zalíbil svojí jednoduchostí a uživatelským prostředím, a – to hlavně – jenž se osvědčil i z dlouhodobého hlediska.

Jak to vlastně funguje?

Velice jednoduše. 🙂 Do aplikace hned na začátku zadáte jedno hlavní (Master) heslo, které teprve zpřístupní jednotlivá hesla k nejrůznějším účtům. To znamená, že vaše hesla jsou v relativním bezpečí i v případě, kdy by došlo k odcizení dat nebo rovnou celého vašeho počítače. Samozřejmě, vesměs vše se dá prolomit, ale určitě budete souhlasit, že je lepší ochrana nějaká než žádná.

keepass-hlavní heslo

Jedno heslo si přece jen budete muset zapamatovat: to hlavní, co vám zpřístupní ostatní, bezpečně uložená uvnitř programu…

Jak už jistě pochopili z výše psaného, hesla, která do KeePassu uložíte, se nemusí vztahovat čistě jen k počítačové problematice. Vložit lze takřka jakékoliv údaje, a to díky tomu, že k jednotlivým heslům můžete přiřazovat i uživatelské účty s libovolným pojmenováním. Takže nic vám nebude bránit například v následujícím zadání: PIN od kreditní karty, heslo: xxxx, čímž se značně rozšiřuje pole působnosti aplikace.

Pokud jsme zmínili Master password (nebo hlavní heslo) jako zabezpečení celého programu, pak vězte, že aplikace disponuje i libovolně nastavitelnou možností, kdy po vás zadání tohoto hesla bude chtít při prohlédnutí každého jednotlivého hesla, a to už ve chvíli, kdy jste úspěšně „pronikli“ do programu. Bezpečí nade vše.

A co uživatelské možnosti?

Takřka nekonečné, jak to už tak bývá (i na poli freeware programů, což kvitujeme jedině s povděkem). Popis všech možností, které aplikace zvládá, by vydal opravdu na dlouho, pojďme si tedy projít alespoň ty základní.

Pokud se pozorněji zadíváte na obrázek níže, objevíte v levé části seznam skupin (anglicky group – což je mimochodem jen tím, že jsme si zatím nestáhli jazykové rozšíření, které mimo češtiny pokrývá dalších přibližně padesát jazyků, odkaz naleznete pod článkem!). Ty lze volně řadit a přehazovat, přejmenovávat, mazat, vytvářet a tak dále. Pro estetické fajnšmekry se nabízí i možnost změny ikonky u každé skupiny. 🙂

keepass-skupiny

Vlevo vidíte jednotlivé skupiny (nebo spíše kategorie, jak jim říkáme my), vpravo pak vždy jednotlivá hesla a účty dané (rozkliknuté) skupiny.

Pokud se pak podíváme na uložení údaje už v rámci skupiny (nám by se více zamlouvalo označení kategorie), lze vidět již jednotlivé uživatelské účty a hesla k nim. Aby – znovu – eventuální odcizení hesel nebylo tak snadné, můžete je skrýt do podoby hvězdiček. A je to jedině dobře! Vždyť nemusí dojít k samotné krádeži stroje, stačí, aby se vám někdo podíval přes rameno a… raději nedomýšlet.

Dané heslo lze samozřejmě zobrazit i v řekněme klasické podobě. Nemusíte tak činit, pokud jej však potřebujete pouze někam zkopírovat; v takovém případě stačí kliknout na požadovaný účet/heslo a vybrat co z toho chcete použít. Údaj bude posléze zkopírován do schránky operačního systému.

keepass-změna jazyka

Změna jazyka se dá provést ve dvou až třech jednoduchých krocích.

Samozřejmě v základní nabídce naleznete možnosti jako tisk všech hesel, účtů či skupin, jejich export do odlišných formátů a tak dále. KeePass navíc vytváří i záložní soubor, do nějž všechna nově přidaná hesla a zásahy do programu ukládá (k jeho vytvoření dochází při prvním spuštění programu). Soubor doporučujeme zkopírovat na flash-disk či jiné externí zařízení. V případě, že dojde k poškození počítače a nutnosti reinstalace operačního systému pak jednoduše stáhnete a nainstalujete software, do nějž nahrajete vaše uložená data a jedete dál.

A co vy? Přesvědčili jsme vás, o tom, že správce hesel není pouze pro zapomnětlivé uživatele? 🙂

Přejít ke stažení jazykových mutací (překladů)

Přejít k popisu a stažení programu na Zdarma.org

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *