cistic-mezipameti-logo

Čistič mezipaměti: Jak nezahltit mobilní telefon či tablet přebytečnými daty

Chytré mobilní telefony (takzvané smartphony), které vlastní v dnešní době takřka každý, přinášejí nepřeberné množství výhod: tou největší je asi spousta aplikací, her a dalšího „externího“ obsahu, který si můžete stáhnout z internetu a nainstalovat do vašeho zařízení. Po čase však můžete zaznamenat určité zpomalení vašeho telefonu. Že spolu tyto dvě výše napsané teze nijak nesouvisí? V dnešním magazínovém článku si ukážeme, souvisí.

V čem je problém?

Ano, klíčová slova jsou právě – mimo jiné – internet a aplikace. Ty právě stojí za vytvářením největšího množství takzvaných dočasných souborů a dat, vzniklých při jejich spuštění. Představte si to takto: chvíli surfujete po webu ze svého mobilního zařízení, které, stejně jako když pracujete na počítači, musí do své paměti načítat data a informace o každé webové stránce, na níž kliknete.

A úplně stejné je to se všemi aplikacemi (hrami), co ve svém smartphonu či tabletu spustíte. Problémem je, že všechna zařízení uchovávají taková data v paměti. Sami si asi domyslíte, co se s pamětí zařízení děje, když dochází k neustálému ukládání takovýchto dat – ano, zahlcuje se.

cistic-mezipameti-data-ke-smazani

Jako důkaz našich slov přinášíme screenshot, na němž je jasně vidět, že nejvíce prostoru v mezipaměti zabírala data právě internetového prohlížeče. Sami vidíte, že se nejedná o velikost zanedbatelnou, a to jsme měli telefon v ruce pouhých pár minut. Skoro 10 MB, to jsou klidně i tři písně v MP3…

To může mít za následek postupné zpomalování zařízení, které posléze, například při každém spuštění prohlížeče, musí takováto „zbytečná“ data znovu a znovu načítat. Naštěstí existuje způsob, jak se těchto v podstatě nechtěných dat zbavit. Čistič mezipaměti, jak je program prostě pojmenován, umožňuje v libovolných časových intervalech doslova „vyluxovat“ (v pozitivním slova smyslu) požadované zařízení s operačním systémem Android.

A nebojte, zvládne to i méně zkušený uživatel. Vše, co musíte udělat, je (samozřejmě až po instalace a spuštění aplikace) kliknout na tlačítko „Vyčistit vše“. „Obnovit“ slouží ke znovunačtení seznamu všech nových mezipaměťových dat. Seznam souborů k odstranění lze řadit buď abecedně, nebo podle názvu daného programu – to však nebyl náš případ. 🙂 Učiníte tak skrze tlačítko v levém horním rohu, nazvané jako „Pořadí“.

cistic-mezipameti-ovladani

K ovládání slouží dohromady celkem šest virtuálních tlačítek. To opravdu není moc, co říkáte?

„Motiv“ pouze zprůhlední nebo ztmaví pozadí programu, kdežto „Zobrazení“ řadí aplikace s daty k vymazání buďto vertikálně, nebo horizontálně. Pravděpodobně nejužitečnější je ale položka „Připomenutí“ v pravé horní straně obrazovky. Ta totiž nabízí hned několik přednastavených časových intervalů (od tří hodin, přes start telefonu, až k jednomu týdnu), po jejichž volbě se vám bude aplikace sama připomínat s potřebou vyčištění telefonu od zbytečných dat v mezipaměti.

cistic-mezipameti-planovac

Nastavení připomenutí dalšího čištění.

V praxi to znamená, že když první čištění provedete například v neděli v osm hodin ráno, při nastavení tří hodinové připomínky se program ozve v jedenáct hodin téhož dne, při volbě týdenního intervalu zase v jedenáct hodin v další neděli apod. Takové nastavení lze samozřejmě vždy změnit. Pozor – připomenutí neznamená okamžité vyčištění! Pokud tak tuto činnost odložíte na pozdější dobu, posune se taktéž interval připomenutí. My doporučujeme nastavení intervalu na dvacet čtyři hodin, ty podle nás bohatě stačí běžnému uživateli.

cistic-mezipameti-idealni-stav

Ideální stav. 🙂

Máte i vy zkušenosti s tímto programem, nebo byste uživatelům doporučili radši něco jiného? Neváhejte se o svůj názor podělit v komentářích pod článkem.

Přejít k popisu a stažení Čističe mezipaměti na Zdarma.org

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *