cyanogenmod logo

Cyanogenmod přináší Android 5 (L či Lollipop) i na starší mobily

V prvních lednových dnech 2015 mnohé uživatele smartphonů se systémem Android potěšili vývojáři alternativního firmware. Přinesli totiž poslední verzi Androidu i na starší, leč stále výkonné, chytré zařízení. V první vlně pro 32 mobilů, další budou následovat.

Tímto alternativním firmware je Cyanogenmod, alternativní ROM vycházející vždy z posledních uvolněných verzích „čistého“ zdrojového kódu systému Android.

V aktuální verzi M12 vychází z Androidu 5.0.2 Lollipop. Nutno ale zdůraznit, že toto první sestavení je ve verzi tzv. nočních sestavení a tedy nepřináší systém, ve kterém by fungovalo zcela vše na 100%.

Dle vyjádření tvůrců je ale 85% funkcí v pořádku. Samozřejmě, že základní podpora a funkce fungují – např. telefonování, WiFi, BlueTooth, GPS, fotoaparát atd. Podpora pro speciálnější hardware jako např. infračervené porty bude přidávána postupně až později.

Mezi prozatím podporovanými telefony je např. Samsung Galaxy S4 mini (LTE i 3G verze), HTC One XL, HTC Evo 4G LTE, OnePlus One, Motorola Moto G a další.

Pro všechny, kteří mají starší chytrý telefon či tablet a rádi by na měl provozovali novější verze Androidu máme dobrou zprávu. Instalace a zprovoznění Cyanogenmodu se díky uvolnění instalátoru stává téměř hračkou. Nutno ale zmínit, že pro instalaci je nutno telefon tzn. rootnout (odblokovat určitá omezení daná výrobcem) a tím většinou přicházíte i o záruku.

Snímky cyanogenmod instalátoru

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *