inkscape 0.91

Vektorový editor Inkscape dospívá. Venku je verze 0.91

Pokud jste o tomto programu nikde neslyšeli, zbystřete trochu. Jedná se o open source obdobu programů jako je Adobe Illustrator nebo CorelDraw!. Nyní navíc s novou verzí, a jistou mírou nadsázky, se jedná již o plnohodnotnou náhradu těchto proprietárních počítačových programů.

Program Inkscape se dlouhou dobu držel ve verzích „pod“ 0.5. Poslední verze nesla označení 0.48 a rozhodně byla velmi dobře použitelná. Nyní došlo k jistému vývojovému skoku a program získal označení verze 0.91, které se velmi blízko přiblížilo finální verzi 1.

U bezplatné aplikace, jako je i Inkscape, nemůžeme čekat to vše, co obsahují grafické softwarové balíky s nemalou cenou. Tvůrci Inkscapu ale ke všemu přistupují po svém. Prostředí programu tak nekopíruje známější komerční aplikace, ale je své.

Verze 0.91 je zajímavá tím, že obsahuje nové grafické vykreslovací jádro s názvem Cairo. To dle tvůrců přináší zlepšení v rychlosti aplikace i přesnosti vykreslení grafiky. Nová verze podporuje několik nových formátů, například export do HTML5, nebo například import kreseb .CDR (CorelDraw) nebo dokumentů z programu MS Visio pro tvorbu diagramů.

Pro některé poté může být podstatnou výhodou, že Inkscape je nově nativně připraven i v 64 bitové verzi pro příslušné operační systémy. Pokud si chcete program vyzkoušet, možná vás potěší, že instalace nezabere ani 30 sekund. Je opravdu rychlá. Nemusíte se ani nechat odradit faktem, že program není ještě ani ve verzi 1. Je totiž již delší dobu dobře použitelný. Jak ukazuje například i následující grafika, která vznikla právě v Inkscapu.

Auto Ferrai v Inkscapu

Že Inkscape není jen hračka ukazuje například tato grafika automobilu Ferrari.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *