BitTorrentový klient uTorrent tiše instaloval program pro težbu Bitcoinů

Na Internetu se objevila nepříjemná zpráva o tom, že v minulé verzi oblíbeného BitTorrentového klientu byl obsažen program pro těžbu bitcoinů, který se nainstaloval bez vědomí uživatele.

Tato informace byla potvrzena od vícero uživatelů programu uTorrent, který je jinak oblíbený pro svou malou velikost, hardwarovou nenáročnost a hodně funkcí.

Inkriminovaným programem byla aplikace Epic Scale, která se (paradoxně) zaměřuje na vydělávání peněz za účelem podpory charity. Jedním způsobem, jak toho dosahuje je těžbou virtuální měny BitCoin. Na tom, by nemuselo být nic až zase tak špatného. Problematické ale je, že program uTorrent tuto aplikaci, dle zprávy uživatele na diskuzním fóru uTorrentu (archivován zde), instaloval bez vědomí uživatele. Následně poté aplikace Epic Scalu pro těžbu Bitcoinů dokázala během nečinnosti uživatele vytížit procesor i na 96 %. To se samozřejmě projeví na minimálně na spotřebě elektrické energie.

Domovská webová stránka Epic Scale

Domovská webová stránka Epic Scale s naznačením principu fungování jejího software

Celá kauza nemusí být tak jednoznačná, jak se jeví. Je možné, že uživatel při instalaci uTorrentu pouze přehlédl tlačítko „Decline“ (odmítnout) a pouhým kliknutím na tlačítko pokračovat automaticky s instalaci doplňkového software souhlasil. Případně aktualizační proces uTorrentu obsahoval chybu, která program nainstalovala omylem i bez zobrazení dotazu uživateli, zda tak má učinit.

Samotná aplikace Epic Scale je mnoha antivirovými programy označována jako riskware, tedy potenciálně nebezpečná.

Nic to ale nemění na faktu, že existují případy, kdy freeware programy se snaží zájem uživatelů o svou aplikaci přetavit v zisk. Je to logické, protože vývoj jakéhokoliv programu je časově náročný. Bohužel to občas provádějí problematickým způsobem, který uživatelé mohou vnímat jako zavádějící či až klamavý.

Nabídka dodatečných aplikací partnerů při instalaci bezplatných programů ale není ničím neobvyklým. Setkat se s touto praxí můžeme i u masově rozšířených programů jakými jsou Skype, Java nebo například Flash přehrávač.

O podobné události jsme například informovali zde u komprimačního programu jZip, který jsme kvůli vysokému počtu varování několika rozličných antivirů z našeho webu Zdarma.org raději odstranili.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *