Logo Windows 10

Windows 10 zdarma již 29. července 2015

Bezplatný upgrade na Windows 10 bude dostupný již 29. července 2015. Pokud máte Windows 7 nebo 8, dostanete od Microsoftu v červnu dárek 🙂

Nová verze Windows bude k dispozici od 29. července. Pro nás je zajímavý fakt, že upgrade u legálních Win 7 a 8 (8.1.) bude zcela zdarma. Dle vyjádření Microsoftu, bude možno desítky nainstalovat i na nelegální systém, ten se tím ale nezlegalizuje.

Startovací menu je zpět

Startovací menu Windows 10

Staronové startovací menu ve Windows 10

Uživatelé to chtěli, tak to mají mít. Tak by se dal vyložit krok Microsoftu, který nejdříve zcela změnil podobu tzv. startovacího menu do podoby tzv. Metra (Modern UI). A následně, když se vzedmula vlna nevole mezi uživateli nám zase startovací nabídku vrací. Nikoliv ve stejné podobě, ale vrací. Můžeme říci, že se jedná o jistý klon prostředí Metro a původní startovací nabídky.

Ovládejte čímkoliv a téměř na čemkoliv

Nové verze systému ještě posílila podporu všemožných způsobů ovládání počítače. Kromě dotyků je možno kreslit, používat hlas a podporovány mají být i hologramy.

Systém má být také dostupný na všech zařízeních, které Microsoft vyrábí a na která můžete pomyslet. Desítky tedy najdete na počítačích, tabletech, smartphonech i hrací konzoli Xbox One.

Co je tím opravdu novým? Cortana?

Jakoby změn nebylo dost, Microsoft do nového systému přidal snad vše, co vás napadne. Narazíte v něm na osobní hlasovou asistentu Cortanu, které můžete požadavky zadávat hlasem.

Microsoft Edge s komentáři

Webový prohlížeč Microsoft Edge s komentáři

V systému bude nový webový prohlížeč, který dostal název Microsoft Edge. Zajímavostí je, že nativně podporuje možnost si do webových stránek vkládat textové poznámky nebo kreslit, zvýrazňovat.

Nebyla by to obrovská firma z Redmontnu, aby v nové verzi jejího systému nebyly i nově pojaté aplikace pro prohlížení obrázků, videa, hudby, map a e-mailů. Vše samozřejmě v napojení na jejich cloudový disk OneDrive, na který můžete data nahrávat, synchronizovat atd.

Nejen pro PC, ale i tablety

Windows 10 na zařízení 2 v 1

Windows 10 běžící na zařízení 2 v 1

Již dnes na několika konvertibilních zařízeních (notebooko-tabletech) můžete narazit na Windows 8.1. Ve Windows 10 slibuje Microsoft díky technologii Windows Contiuum, že přechod mezi režimem PC a tabletu bude plynulý a v obou se bude zařízení dobře ovládat. Za malý zázrak Windows Contiuum je fakt, že pokud připojíte smartphone s Windows 10 k monitoru, klávesnici a myši, získáte prostě počítač.

Vše skvělé. Je nějaké „ale“? Ale co když…

Upgrade na Windows 10

Upgrade na Windows 10. Průvodce upgradem naleznete zde (c) Microsoft

Systém pro mnoho z nás (pokud máme Win 7 nebo 8 / 8.1) bude zdarma. Což je skvělá zpráva. Na druhou stranu, nic není zadarmo. Otázkou tedy je, co vedlo Microsoft k takovémuto kroku. V médiích se objevily zprávy, že některé bonusové funkce Windows budou za předplatné (naznačuje to fakt, že zaregistrována byla ochranná známka Windows 365). Pokud byste se tedy v přechodu na nové Windows 10 nechtěli unáhlit, doporučujeme zálohovat (bezplatný upgrade bude dostupný 1 rok, od 29.7.2015). Zazálohovat (kromě dat) si můžete i celý stávající operační systém.  Dobré jsou na to nástroje CloneZilla nebo programy, které najdete pod šťítkem . Kdykoliv se tak budete moci vrátit ke své stávající verzi Windows.

A na konec odkaz, na které je průvodce a rezervace upgradu zdarma: http://www.microsoft.com/cs-cz/windows/windows-10-upgrade?OCID=win10_null_vanity_win10upgrade

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *