rychlé poznámky logo

Rychlé poznámky, o kterých jste možná neměli ani tušení

Dnešní magazínový příspěvek začneme trochu netradičně, a to následující otázkou: co udělá běžný uživatel Windows po čisté instalaci operačního systému? Odpověď je naprosto logická a oprávněná. Začne instalovat pro něj nezbytné aplikace a programy. Jenže to může být do určité míry chyba – snadno tak totiž přehlédne Rychlé poznámky, kterým se budeme na následujících řádcích věnovat.

Poprvé si totiž těchto Rychlých poznámek budete moci povšimnout při prvním zapnutí vašeho počítače (platí pro verzi operačního systému Windows 7, aplikaci naleznete ale i ve Win 8.1 či Win 10) nebo právě po provedení reinstalace/čisté instalace operačního systému. Společně s malováním, lupou a dalšími možnostmi jsou totiž poznámky zastoupené ve start menu, odkud ale po vytlačení ze strany jiných programů mnohdy nepozorovaně zmizí.

rychlé poznámky velikosti

Porovnání velikostí a barev dvou odlišných poznámek. Všimněte si, že program podporuje i URL adresy.

Ani v takové situaci ale není jejich nalezení nikterak obtížné. Jestliže se chcete vyhnout složitému bádání (spouštěcí soubor se nachází v adresáři system32 pod názvem StikyNot), stačí prostě do pole pro vyhledávání po kliknutí na tlačítko start (lze v něm spatřit text „Prohledat programy a soubory“) zadat slovní spojení rychlé poznámky a následně kliknout na zobrazenou položku.

Ihned na vás vyskočí prázdné pole znázorňující papír; to je vše, můžete se pustit do práce. Žádná instalace ani jiné složité nastavování vás zde nečeká. A přitom program bohatě zastoupí a do jisté míry taktéž nahradí speciální aplikace určené pro plánování.

rychlé poznámky ovládání

Aplikace nabízí jednoduché ovládání: levým křížkem přidáte novou poznámku, pravým ji zase smažete. Pravým tlačítkem myši taktéž můžete změnit barvu „papíru“.

Do prázdného pole prostě napíšete libovolný text (úkol) a papírek „přilepíte“ někam na plochu tak, abyste na něj (a hlavně na onen úkol) nezapomněli. Samozřejmě že permanentní zobrazení papírku překrývajícího všechna okna by nebylo ideální, takže i toto vývojáři z Microsoftu vychytali.

Velikost papírku si můžete zmenšit, stejně si lze navolit jedno z šesti barevných provedení. Hlavní je ale to, že vyjma minimalizace můžete program i vypnout, aby vám poznámky nepřekážely, ty totiž budou na svém místě i po opětovném spuštění. Jedinou možností, jak poznámky smazat, je kliknout na křížek v pravém horním rohu.

rychlé poznámky odstranění

Odstranění poznámky omylem s původním nastavením nehrozí.

Poznámek můžete mít hned několik (kliknutí na plus v levém horním rohu) či vše zapisovat do jednoho textového pole, záleží jen čistě na vás. Pro pohodlnější a efektnější používání doporučujeme odeslat zástupce na plochu nebo jej rovnou připnout na hlavní panel, aby byl kdykoliv při ruce, nebo spíše při myši. 🙂

Windows 10 rychlé poznámky

Rychlé poznámky ve Windows 10. Oproti starším Windows nenajdete téměř rozdíl.

Rychlé poznámky v plném významu tohoto slovního spojení plní svůj úkol, navíc taky dokazují, že váš počítač, respektive operační systém, naskýtá mnohé zajímavé služby už v „základní“, čisté verzi. Tak neváhejte a naplno jich využijte!

No, a kdyby vám náhodou nevyhovovaly, nevěště hlavu. Aplikací pro ukládání poznámek je opravdu mnoho, naleznete je v rubrice Správa poznámek a nebo viz šťítky Poznámky nebo Poznámky na plochu.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *