anki ikona

Studium (nejen) slovíček s programem Anki

Přesněji bychom vlastně měli říci, že s tímto programem je možno studovat cokoliv. A to opravdu. Matematiku, fyziku, chemii, zeměpis, dějepis, geografii, medicínu atd. V aplikaci totiž lze používat obrázky i zvuky. Nejvíce z nás jej ale asi použije právě na studium slovíček cizího jazyku.

V základu je Anki zejména počítačovým programem. Spustíte jej snad na každém myslitelném PC (Windows, Linux, Mac OS). Vámi vložená data a informace o učení si ale synchronizuje s webovým úložištěm, takže jej můžete používat i na několika počítačích najednou.

Kartička s otázkou v Anki

Program Anki. Kartička s otázkou na kterou má uživatel odpovědět.

Využijte připravené balíčky nebo si vytvořte své

Stejně jako jiné systémy i Anki umožňuje stažení již připravených balíčků párů slovíček z Internetu. Teoreticky se tak po pár kliknutích můžete začít učit. Protože program je zdarma, tak i veškeré aktivity kolem něj jsou bezplatné. Balíčky, které naleznete ke stažení tak jsou vytvářené ostatními uživateli. Stejně tak i vy, když se rozhodnete, můžete své balíčky sdílet na Webu a každý si je pak bude moci stáhnout.

Připravené balíčky s anglickými slovíčky ke stažení do Anki

Jinými uživateli připravené balíčky (zde) se slovíčky pro učení Angličtiny. Stačí stáhnout a můžete se v Anki začít učit.

Pokud program chcete používat v offline módu, můžete. Balíčky se dají z webu stáhnout a do programu naimportovat. Stejně tak si můžete i své slovíčka v balíčcích uložit a třeba přenášet mezi vícero počítači.

Jak to všechno funguje, aneb kartičky

Program Anki používá poměrně rozšířený způsob pro učení. Tzv. kartičky (v angličtina flash cards). Na ně si v nejjednodušším nastavení vložíte obsah na jednu a druhou stranu a je to. Následně si necháte zobrazit jednu nebo druhou stranu a druhou se snažíte v paměti vybavit.

Kartička v Anki i se zobrazenou odpovědí

Kartička i se zobrazenou druhou stranou (odpovědí; zde „auto“) na otázku

Jednoduché přidání kartičky

Základní přidání kartičky s pojmem a odpovědí

Tím ale zábava nekončí. Možno je přidat obrázek a audio. Tím lze poměrně snadno zefektivnit učení. I textová políčka nemusí být pouze dvě, takže přidat si můžete i výslovnost, nebo třeba alternativní možnosti odpovědi, synonyma nebo antonyma (odlišné či stejné významy).

Jednoduchý, ale účinný princip učení s Anki

V základním nastavení se kartičky zobrazují s otázkou a po kliknutí i s odpovědí. Síla aplikace Anki ale tkví v tom, jak nám jednotlivé slovíčka předkládá. Pracuje totiž s efektem zapomínání. Z počátku nám slovíčka (či cokoliv jiného, co se učíme) předkládá často. Pokud odpovídáme správně, prodlužuje postupně interval a slovíčka nám předkládá později a později.

Tento přístup se snaží maximálně zefektivnit učení tím, že si neopakujeme učivo, které jsme si zapamatovali, ale pouze to, které zapomínáme.

To, jak dobře si přitom pamatujeme rozhodujeme my sami za pomocí tlačítek “Znovu“, “Dobré“ nebo “Jednoduché“. Tím i programu řekneme, kdy nám má tuto látku znovu předložit. Ve výchozím nastavení (lze změnit), to bude u nového slovíčka za 1 minutu, 10 minut nebo 4 dny. S tím, jak se slovíčko učíme se dva pokročilejší intervaly postupně více a více posouvají.

Pro dnešek naučeno

Pro dnešek naučeny všechny slovíčka

Jakmile takto projdete všechny kartičky z daného balíčku, jste s učením pro daný den hotovi. Pokud si tedy nechcete vše upevnit ještě lépe. Poté můžete přistoupit k tzv. „Vlastnímu studiu“ a opakovat si zapomenuté karty (na které jste odpověděli chybně), učit se dopředu nové a nebo si prostě opakovat ty, jež již umíte. Anki program v tomto nabízí poměrně mnoho možností. Oceníte to zejména, pokud jste se někdy něco učili s pomocí webové aplikace Memrise, která vám v bezplatné verzi stále překládá kartičky, které již umíte a tím vás obírá o čas.

Vlastní studium v Anki

Možnosti jak spustit „vlastní“ studium nad rámec toho běžného

Za vším hledejme statistiku, i když není hned vidět

Za „chytrým“ způsobem, kterým nám Anki předkládá kartičky nemůžeme očekávat zázrak. A tak dojdeme k tomu, že aplikace si o našich odpovědích vede statistiky, které užívá v algoritmu, který rozhoduje, kterou kartu nám kdy předloží.

Jako vedlejší výhodu se na můžeme na to, jak se nám daří i sami podívat. Dozvíme se tak, kolik kartiček již známe dobře (jsou „zralé“) a kolik bychom si jich ještě naopak měli zopakovat. Při krátkodobém a občasném používání je statistika spíše zajímavostí. Pokud ale prográmek budete používat často, získáte vhled, ve které dny a hodiny jsou vaše odpovědi nejčastěji správné a opět tak můžete studování posunout o nějaký ten kousek nahoru.

Statistiky učení v Anki

Přehled statistik učení generovaný programem

 Možnosti pokročilých nastavení

Pro jednoduché použití Anki si vystačíte s výše zmíněným. Zejména, pokud hodláte kartičky i vytvářet. Protože tam se vše může i značně komplikovat. Pokud se ale nebojíte povýšit své učení na vyšší úroveň tento prográmek vás rozhodně nebude brzdit.

Nastavit si můžete okénko pro napsání odpovědi na klávesnici. To se provádí v Šabloně kartičky (v českém překladu nazvaném „Typ“, v AJ „Template“). Tam si můžete vytvořit i nápovědu pro odpověď. Kromě dvou základních políček (pro otázku a odpověď) je možné si vytvořit i další třeba s nápovědou. Tu si poté v šabloně kartičky skryjete (kódem:

{{hint:NazevPole}}

). Při učení si ji poté můžete zobrazit jen když budete chtít.

Program také podporuje pluginy, které mu přidávají další funkce a schopnosti. Pokud umíte programovat v jazyce Python, můžete si dokonce takové rozšíření dle své libosti naprogramovat.

Všechno na hvězdičku, jedničku s hvězdičkou

Prográmek Anki je šikovný softwarový pomocník, který dokáže pomoci se studiem a učením se rozličného učiva. Učení se slovíček cizích jazyků se nabízí jako první, ale není a nemusí být jediné.

Šikovné na aplikaci je, že bez složitého nastavování ji dokáže začít používat každý. Pokud si ale chcete nastavit věci po svém, není problém se zanořit do pokročilejšího možností. Donutit se odpovědi psát, přiložit si nápovědu nebo třeba zvuk či obrázek, i to vše je možné.

Navíc tím vše nekončí. Učit a zkoušet se můžete i přes Web online (zde) a nebo ve svém chytrém telefonu za pomoci aplikace pro Android (stažení zde) nebo iOS (placená; stažení zde).

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *