webtile split boss logo

Při přenosu / vypálení velkého souboru pomůže jeho rozdělení

Každý uživatel počítačů se pravděpodobně aspoň jednou dostal do situace, kdy chtěl poslat v příloze e-mailu soubor o příliš velké velikosti. Nezbývalo tak než jej pracně nahrát do nějaké online úschovny a nechat původního adresáta, aby si soubor stáhl sám. Nejenom touto problematikou se budeme zabývat v aktuálním magazínovém příspěvku.

A jako vždy nabídneme i možné řešení daného problému. Oním řešením je v tomto případě aplikace Webtile Split Boss, jež umožňuje rozdělení jednoho souboru na menší části; a samozřejmě i jejich následné znovuspojení do funkčního celku.

webtile split boss tabulka

Pomocná tabulka zobrazující příklady zadaných velikostí v Kb s přepočtem na MB.

To vše se děje v jediném okně programu za pomocí několika málo kliknutí myši, takže ovládání zvládne i méně zkušený uživatel. Stačí jenom zvolit soubor (File To Split), jenž má být rozdělen. Posléze musíte nastavit velikost požadovaného „dílu“ souboru (Chunk To Size, doporučujeme využít nápovědu, která se zobrazí po najetí myší na toto pole), a to v kilobytech. Velkou výhodou je současné zobrazení velikosti nahraného souboru, jejž chcete rozdělit, o několik řádků níže (modrým písmem, nelze přehlédnout). Současně s tím se (podle nastavené velikosti jednoho „dílu“ souboru) aktualizuje také počet, na kolik výsledných částí bude soubor rozdělen. Pak stačí už jen vybrat výstupní adresář, v němž naleznete rozdělený soubor a je skoro hotovo.

Webtile Split Boss umí ale více. Na výběr totiž máte jednak možnost „Split only“, která soubor rozdělí na libovolné množství částí, ale také nabídku „Compress and Split“. S její pomocí dojde při rozdělování souboru ještě k jeho kompresi, tzn. že součet velikosti výsledných souborů nebude odpovídat jeho původní velikosti, ale bude menší. Přesto však bude soubor po opětovném spojení opět funkční. Zjednodušeně řečeno ušetříte něco málo volného místa na pevném disku.

webtile split boss komprese

Rozdělení s využití komprese kvitujeme jako hodně povedenou funkci! Povšimněte si i modrých čísel, která značí, že soubor o velikosti 270 Kb chceme rozdělit na části po 50 Kb. program sám spočítá, že bude nutno vytvořit šest fragmentů.

Rozdělený soubor, respektive jeho části mají formát TMP. Není to tedy tak, že například video ve formátu AVI by bylo rozděleno na pět na sebe navazujících částí ve formátu AVI. Soubory jsou samostatně nefunkční, a to až do doby, než je opět spojíte s pomocí této aplikace. To funguje velice jednoduše – kliknete na „Merge Files“, skrze program nastavíte cestu k adresáři s jednotlivými kusy souboru. Program si je načte a předem vypočítá velikost opětovně sjednoceného souboru. Stačí znova kliknout na „Merge Files“ a úkol je splněn. 🙂

webtile split boss adresar

Adresář s jednotlivými částmi rozděleného souboru.

Na závěr je třeba doplnit důležitou poznámku. Pokud soubor rozdělíte a budete ještě někdy toužit po jeho sjednocení, nesmíte jednotlivé části nikterak přejmenovat. Respektive je můžete přejmenovat, pokud jim posléze opět přiřadíte původní názvy přidělené programem.

To je ale jediný nedostatek (pokud to vůbec nedostatkem lze nazvat) programu Webtile Split Boss. Na závěr se ještě podělíme o jeden tip: jestliže chcete aplikaci používat spolu s jiným uživatelem – například kvůli výše zmíněnému posílání rozdělených souborů mailem, je nutné, aby si druhý uživatel na svém počítači také nainstaloval tuto utilitu a soubory si mohl zase spojit.

webtile split boss spojeni casti

Opětovné spojení částí je stejně rychlé jako jejich rozdělení.

Máte další nápady, jak program využít? Podělte se o něm v komentářích a inspirujte tak ostatní uživatele a návštěvníky webu!

Přejít ke stažení Webtile Split Boss

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *