Jak si vybrat počítač

Jak si vybrat a koupit ten správným počítač? Prověřte si procesor. Poradíme jak.

Koupě počítače či notebooku je i dnes krokem, který povětšinou řešíme jedenkrát za několik let. Nicméně i v informačních technologiích se mnoho výrobků (včetně počítačů) stalo více či méně spotřebním zbožím. Koupíme je, užijeme a poměrně brzo musíme jít kupovat znovu. Pokud si ale vyberete počítač ke koupit moudře, prodloužíte dobu, kdy vám bude dobře sloužit a samozřejmě získáte za své peníze více = tedy výkonnější PC.

Základní koncepci počítačů a na co se u nich dívat dnes víme snad všichni. Mezi důležité parametry patří kapacita úložného prostoru, tedy pevného disku, „pracovní“ operační RAM paměť a v neposlední řadě procesor. Kapacita RAM paměti a pevného disku (HDD či SSD) lze poměrně snadno porovnat, je uváděna v Gigabajtech (GB) a víceméně platí čím je větší, tím lépe.

Notebook s popisem jeho parametrů

Notebook s popisem parametrů jak se s tím můžete setkat v e-shopech

V případě procesoru (CPU) to už tak snadné není. V inzerátech a nabídkách je uváděno kolik má jader, jaký má takt (např. 2,5 Ghz), případně že se jedná o i3 či i5 procesor. Všechno to jsou parametry, které o procesoru něco vypovídají, ale dnes bohužel neříkají to nejdůležitější: jak výkonný procesor přesně je. Což je pro nás, kupce, asi ta nejdůležitější informace. Procesory s taktem 1,8 Ghz jsou někdy výkonnější, než jiné s taktem 2,5 Ghz. Stejně tak více procesorových jader neznamená automaticky vyšší výpočetní výkon CPU a tím celého PC. Zavádějící mohou být i označení procesorových řad. Například poměrně známé jsou řady procesorů i3, i5 nebo i7. Značí novější procesory Intel. Ale i v rámci těchto řad dnes již existují 3 generace procesorů. Např. 1., 2., a 3. generace procesorů i3. A každá novější řada je výkonnější a úspornější. Ani fakt, že kódové označení procesoru je vyšší než jiného, nevypovídá nic o jeho výkonu. Např. výše uvedený T7200 má skóre výkonu 1168, naproti tomu u procesoru 3210M je jeho výše 3788. Je tedy více než třikrát výkonnější.

A pokud kupujeme notebook, kterých se dnes prodává pravděpodobně více než stolních počítačů, je upgrade procesoru komplikovaný, finančně nevýhodný a mnohdy až nemožný.

Podle čeho tedy zjistit výkonnost procesoru

Procesor AMD SempronV praxi je odpověď jednoduchá: podle výsledku testu výkonu procesoru. Na testy výkonu (benchmark testy) existují programy, které procesor zatíží standardizovanými testy a na základě jejich výsledků mu přidělí skóre a umožní tak porovnat jeho výkon s výkonem jiných CPU.

Je ale logické, že nemůžeme testovat procesor a počítač, který jsme ještě nekoupili. Nehledě na fakt, že programy pro testy s opravdu vypovídající hodnotou je mnohdy placené.

Naštěstí, ale existují databáze výsledků těchto tzv. benchmark testů procesorů a o většině typů procesorů si tak můžete zjistit jeho výkon. To vše před jeho případnou koupí. Vedle snadno porovnatelných hodnot kapacity RAM paměti, pevného disku tak tímto získáte opravdu „zlatý“ nástroj pro porovnání jak je který procesor výkonný. A tím, že procesor je srdcem počítače, je také tím, který největší měrou rozhoduje o jeho celkovém výpočetním výkonu, tedy lidověji řečeno „rychlosti“.

Na co se u procesorů dívat a kde nalézt výkonností skóre pro tyto CPU

Procesor T7200 a jeho skóre výkonu v grafu

Skóre výkonu procesoru T7200 v grafu

Stručně a jednoduše nejdůležitější je pro nás kódové označení. Každý procesor ho má a dle něho jej můžeme jednoznačně identifikovat. Jinak totiž procesorů s taktem např. 2,4 Ghz je mnoho. Kódové označení jsou volena tak, že si nelze splést dva procesory ani napříč různými výrobci. Tak například T7200 je označení pro procesor Intel Core 2 Duo s 4 MB cache pamětí a taktem 2.0 Ghz. Když kód „T7200“ zadáte do vyhledávače, dostat se můžete třeba až na web výrobce, kde jsou uvedeny všechny (pro nás) až nepodstatné detaily (viz zde).

Porovnání výkonu procesorů Intel T7200 a 3210M

Porovnání výkonu dvou procesorů s číselným i grafickým vyjádřením

Pokud již tedy známe kódové označení procesoru, stačí si již „jen“ zjistit jeho výkon. Jednoduché je porovnání skóre výkonu mezi jednotlivými modely – tím můžete získat představu, který ze dvou procesorů je výkonnější, a tím většinou i lepší. To, ale vždy nemusí stačit. Proto zde uvádíme alespoň stručný přehled výkonových skóre a „jak dobrý“ je procesor (CPU) v rámci segmentu notebooků notebooky. Procesory ve stolních počítačích jsou samozřejmě výkonnější, protože se nemusí zdaleka tolik hledět na spotřebu energie. Jejich skóre mohou být i ve zcela jiných řádech.

Skóre výkonu procesorů:

  • pod 800 – jedná se o velmi základní výkon. Od CPU, resp. počítače nelze očekávat velké výkony, s novějšími operačními systémy se bude dosti zadýchávat,
  • do 1000 až 1400 – slušně výkonný CPU. Dobrý pro veškerou běžnou kancelářskou práci a využití PC pro zábavu a v domácnosti,
  • cca 2000 – 3000 – výkonné procesory, které si poradí s mnohými operacemi,
  • nad 3000 – výkonné CPU,
  • nad 3600 – již velmi výkonné CPU.

Samotné skóre procesoru zjistíte na webových stránkách služby CPU Benchmarks Charts společnosti PassMark, která otestovala již tisíce procesorů. Není procesoru, který byste tam nenalezli. Pokud se tedy nejedná o žhavou novinku a nebo dnes již historický „kus“.

Vyhledání procesoru dle kódového označení

Dle kódového značení (či jeho části) procesor snadno naleznete

Zejména při koupi notebooku vám tedy doporučujeme přihlédnout kromě kapacity pevného disku, RAM paměti, grafické kartě a případně dalších parametrů i k výkonnosti procesoru. Leccos co není na počítači (notebooku tím spíše) ideální, se dá oželet, ale nízký výkon procesoru „bolí“ nejvíce a je pravděpodobně tím nejvýraznějším činitelem, který způsobuje morální zastarání vašeho PC.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *