Čím nahradit starý systém Windows XP? Linuxem!

Windows XP se stal doslova legendou. Jeho podpora trvala více než 12 let a oficiálně byla ukončena 8.4. 2014. Od té doby se systém neaktualizuje, nejsou pro něj opravy a spousta programů na nich přestává fungovat. Čím nahradit legendární, avšak víceméně mrtvá XP? Pokud nechcete platit za novou verzi Windows nebo nemáte výkonnější počítač pro Windows 8.1 nebo 10, máme pro vás alternativu! Přechod na Linux. S Linuxem se sžijete obvykle rychleji než si myslíte a za chvíli možná ani nepoznáte, že nepoužíváte Windows.

Mnoho lidí má Linux stále za cosi tajemného. Za systém ovládaný příkazovou řádkou, který používají pouze programátoři a IT nadšenci, kteří „jsou fakt borci přes počítače“. Dnes je ale Linux běžným operačním systémem jako Windows či iOS a poskytuje všechny běžné funkce a možnosti, které používáme a očekáváme na Windows. Běžný uživatel nemusí mít ani tušení o „vnitřnostech“ Linuxu. Když v něm budete pracovat, prakticky ani nepoznáte, že to nejsou Windows. A především, vše je zdarma, stačí si jej stáhnout ISO obraz (instalační CD či DVD) a nainstalovat.

Oblíbené prostředí Luna ve Windows XP s s typickou tapetou.

Oblíbené prostředí Luna ve Windows XP s s typickou tapetou.

Linux? Když místo Windows, tak Lubuntu!

Linux pod sebou zastřešuje vícero tzv. distribucí. Drobně či více se od sebe liší (např. grafickými prostředími, kterých je vícero). Dobrou volbou pro nahrazení Windows XP je Lubuntu. Jedná se o „odlehčenou“ (uzpůsobenou i na pomalejší a méně výkonné PC) variantu distribuce Ubuntu. Ubuntu má přitom rozšířenou linuxovou distribucí, což přináší výhodou, že je na Internetu spousta lidí, kteří vám v případě potřeby jsou schopni poradit nebo pomoci.

Lubuntu je moderní, plně grafický operační systém. Každý duben a říjen jsou vydávány nové verze, např. 15.10 značí, že vyšla v roce 2015 a v říjnu (10. měsíc).

Prostředí Lubuntu je téměř stejné jako u Windows

Prostředí Lubuntu je téměř stejné jako u Windows

Jak je vidět z obrázku, Lubuntu má velmi podobné prostředí Windows XP a uživatel si takřka nemusí zvykat na nové věci. Jedinou podstatnou změnou je adresářová struktura, ta se od logiky u Windows liší. Cesty nejsou ve tvaru C:\Program Files, ale /neco/neco, kde / je kořenový adresář. Cesta ke složce uživatele je pak /home/uzivatel. Do své domovské složky, dokumentů i třeba vaší hudby vás ale zavede správce souborů až nápadně podobný Průzkumníku z Windows. Kde jsou tedy data fyzicky uložena, není až tak úplně důležité. Hlavně, že se k nim bez problémů dostaneme.

Spousta softwaru zdarma a bez hledání na Internetu

Instalace a správa programů funguje nepatrně odlišně, ale přitom velmi jednoduše. Spustíte tzv. Centrum software, zadáte co chcete nainstalovat (hru, program atd.) a kliknutím na tlačítko „Instalovat“ se vše zařídí. Když vezmeme „nový“ katalog a obchod pro aplikace pro Windows 10, nejedná se o nic jiného, než co existuje na Linuxu již dlouhou dobu. V Centru software stejným postupem jakýkoliv z již nainstalovaných aplikací nebo her můžete odinstalovat.

Některé programy v Centru software nejsou (např. Skype), poté vše funguje skrze tzv. balíčky (Lubuntu jsou s příponou DEB), které jsou jakousi obdobou pro EXE či MSI ve Windows. Spustíte je a daný program se vám opět do počítače nainstaluje.

Pro Linux je spousta softwaru zdarma pod licencí open source a jsou zde i velmi propracované programy jako grafický editor fotografií GIMP, balík kancelářských aplikací LibreOffice, LibreCAD, Scribus, i zajímavé hry, atd. Pod Linuxem Vám bez problémů poběží například i Skype, můžete používat komunikační síť ICQ nebo Jabber. Běžný uživatel má k dispozici kvalitní software, který je rovnocennou náhradou k programům ve Windows XP (je stejný nebo podobný). Navíc pro výjimečné případy, kdy to bez aplikace fungující pouze v prostředí Windows prostě nejde, existuje program Wine, ve kterém fungují i takové pokročilé programy jako Adobe Photoshop. Jejich přehled si můžete zkontrolovat na webu appdb.winehq.org.

Správce balíků a softwaru zajišťuje provoz programů.

Správce balíků a softwaru zajišťuje provoz programů.

I když se mohou objevit anglické popisy, většina programů se nainstaluje dle verze systému, tudíž u nás v češtině. I když, respektivě právě tím, že je Linux a programy pro něj tvořen komunitou „nadšenců“, je drtivá většina programů dostupná i v češtině. Často ve větší míře, než je tomu u bezplatných programů pro Windows.

LibreOffice a Skype v Lubuntu

LibreOffice a Skype v Lubuntu

S Linuxem se určitě sžijete

I když zpočátku se Vám bude stát spousta věcí jinak, na Linux si určitě zvyknete. Například právě Lubuntu je vhodnou distribucí pro náhradu Windows XP a také na zvyknutí si na Linux.

Prostředí v Kubuntu je taktéž podobné Windows

Prostředí v Kubuntu je taktéž podobné Windows

Podobné prostředí i logika věcí, přestože je něco jinak. Programy lze stahovat přímo z centra software přímo z prostředí systému. Naleznete tam stovky aplikací a všechny zdarma. S Lubuntu lze surfovat na webu, komunikovat na Internetu přes Skype, ICQ, e-maily, psát texty či upravovat videa či fotky. Videa můžete sledovat na internetu i ta z pevného disku, bez problému si poslechnete svou hudbu v MP3 či jakémkoliv jiném formátu, připojíte svou tiskárnu či skener (podporuje aktuální hardware, ale i ten historický). Třeba i pro vás se tak „problém“ s tím, jak vyřešit konec podpory Windows XP ze strany Microsoftu, změní v „příležitost“ jak objevit něco nového. Linux. A třeba tak zjistíte, že to není nic tajemného či nefungujícího, ale propracovaný operační systém pro osobní počítač.

 

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *