Logo hry Wolf Quest

Okuste život vlka v Yellowstoneském národním parku ve hře WolfQuest

Eduweb ve spolupráci se zoologickou zahradou v Minesotě vytvořili 3D simulační hru Wolf Quest s cílem co nejvíce přiblížit reálný život vlků v Yellowstonu a seznámit tak hráče se životem v přírodě. Nejen že děj hry a chování zvířat by mělo odpovídat reálu, také všechna místa jsou vytvořena podle skutečné podoby národního parku. Celý dojem ještě zdůrazňuje střídání ročního období, denních fází a počasí. Základní informace a odkaz ke stažení najdete v příspěvku o Wolf Quest 2.5. Hrát můžete samostatně podle dějového příběhu nebo multiplayer ve více hráčích, kde se ve fantazii meze nekladou. Pro snadnější spolupráci s ostatními máte k dispozici chatovací box a nejste omezování žádnými úkoly.

Prostředí hry Wolf Quest

Takto vypadá prostředí hry Wolf Quest – 3D zobrazení a snaha o co nejbližší podobnost realitě

Návod a děj celé hry

Na začátku si vytvoříte vlastní postavu. Nastavit můžete dle libosti barvu srsti, její odstín, sytost a samozřejmě také jméno i pohlaví. Další volbou jsou potom vlastnosti vlka – síla, rychlost a výdrž. Ze začátku nedoporučuji s posuvníky příliš hýbat, protože například s nejnižší rychlostí nemáte šanci nic dohnat a ulovit, takže nejspíše zemřete hlady.

Tvorba vlastní postavy

Ze začátku si vyberete barvu, pohlaví a poměr mezi sílou, výdrží a rychlostí vaší postavy – vybrané vlastnosti se promítnou do výkonu vlka ve hře

Pro multiplayer se musíte registrovat na hlavním webu a získat tak přihlašovací údaje. Následně po vytvoření své postavy už je všechno jen a jen ve Vaší režii, proto se tedy nadále spíše zaměříme na hru jednotlivců s danou dějovou linií.

Období sucha – hledání partnera

Hra začíná v severní části Yellowstonského národního parku v oblasti Ametystových hor (Ametyst Mountain), kde se jako mladý dvouletý vlk snažíte samostatně přežít. Vaším prvním úkolem bude najít si partnera (či partnerku) a zároveň si obstarat dostatek potravy. K dispozici máte zajíce, losy a popřípadě nějaké mršiny. Chytat můžete ještě i kojoty a medvědy, ti se však sníst nedají. Když budete ve smečce dva, máte samozřejmě mnohem větší šanci na úspěšný lov větší kořisti, ale sehnat druhého vlka do páru nebude zas tak jednoduché. Musíte procestovat celou mapu, navštívit všechna území vlků a pak pátrat dále po někom opačného pohlaví a s ne příliš agresivní povahou.

Hledání partnera

Prvním úkolem je najít si partnerku – takto vypadá po dlouhém hledání komunikace s ideálním protějškem

Zima – lov a shánění teritoria

Až se Vám poštěstí a najdete si partnera, doporučuji zkusit chvíli ještě hrát v oblasti Ametystových hor spolu s druhým vlkem, který je ovládán automaticky a dělá v podstatě to co vy, abyste se naučili ulovit různé kořisti i zneškodnit predátory – do budoucna to budete potřebovat. Pokud jste zvládli všechny dovednosti, můžete hru uložit a v hlavní nabídce se přesunout k Bažinatému potoku (Slough Creek). Tam se ocitáte uprostřed zimy, která vůbec není snadná ohledně shánění potravy, protože mršin po okolí mnoho není a jste nuceni převážně lovit stáda losů. Ještě k tomu máte za úkol pátrat pro budoucím teritoriu a noře pro nový domov. Na mapě je jich větší množství, takže si můžete vybrat, kde se usadíte. Když si své místo zvolíte, čeká Vás značkování teritoria a pak už hurá na pořízení si štěňat.

Shánění a značkování teritoria

Až si najdete partnera, budete se shánět po území – na mapě je jich více, které je třeba označkovat – na mapce dole vidíte, kolik Vám toho ještě chybí označit

Jaro – péče o malá vlčátka

Vždy se Vám narodí čtyři štěňata, která zdědí barvu po rodičích nebo jejich předcích. Nyní máte jediný cíl – sháně jim potravu a chránit je. Kromě již známých kojotů a medvědů se přidává na scénu i orel, který pro ně také představuje nebezpečí. S partnerem se můžete střídat v tom, kdo půjde na lov a kdo bude dávat pozor na vlčata. Do svého loveckého repertoáru můžete nyní přidat i telata na farmě. Mezi tím vším ale nesmíte zapomínat značkovat teritorium, aby k Vám nezavítal nezvaný host. Až mláďata dostatečně vyrostou, čeká Vás nelehký úkol – vydáte se na cestu do vlčího odpočívadla a tím i do konce hry. Tato pouť však nebude jednoduchá, protože kromě dravců může vlčata ohrozit konkurenční smečka, ale třeba i jen vysoká hladina vody. Partner Vám s cestováním příliš nepomůže a štěňátka se také moc pohromadě držet nebudou. Takže hodně štěstí.

Péče o malá vlčátka

Svá malá vlčátka musíte hlídat před nepřáteli a krmit – jejich výchova je náročná, ale cestování s nimi, které Vás čeká, je ještě těžší

Zajímavosti ze hry

Yellowstonský národní park v USA byl založen roku 1872, rozkládá se na ploše 8 980 kilometrů čtverečních a je vůbec prvním národním parkem na světě. Svůj název dostal podle stejnojmenné řeky, jejíž břehy jsou lemovány vysokými žlutými skálami. Je známý především divokou přírodou a geotermálními úkazy od bublajícího bahna a gejzírů až po super-vulkán. K parku také neodmyslitelně patří vlčí smečky, které byly po většině území USA vyhubeny a v Yellowstonu hledají útočiště. Pomáhají udržovat místní ekosystém a pro zoology představují jedu z mála možností, jak zkoumat život divokých vlků bez zásahů člověka.

Herní tipy a triky

Wolf Quest je k dipozici pouze v angličtině, ale to by nemělo být překážkou, jelikož základní fráze komunikace mezi vlky i vysvětlení úkolů v nápovědě je velice jednoduché, snadno lze vyzkoušet, popřípadě vždy můžete použít slovník nebo překladač.

Jako první se podívejte na návod k ovládání, abyste nepřišli o možnosti hry jako je skákání, vytí, vrtění ocasem, úhly pohledu kamery, ale i speciální vlčí vidění, které je sice černobílé, ale umožní Vám zaznamenávat stopy kořisti, predátorů i dalších vlků.

Pokud hledáte konkrétní místo v národním parku, můžete se orientovat pomocí kompasu v levém horním rohu, podle kterého naleznete základní teritoria a nebo si otevřít mapu prostoru, kde najdete přehledně vyznačené oblasti s barevným plánem území i přírodní zajímavosti.

Úspěšnost ve Wolf Quest je měřena pomocí skóre – zkušeností, které získáváte za lov kořisti, zlikvidování predátorů, ale i za poražení konkurenčního vlka nebo za značkování. Vysoké skóre Vám přináší mnoho výhod jako je například možnost pojmenovat svá štěňata, vstup na farmu, kde můžete lovit telata a nebo bílá albínová srst jednoho z vlčat.

Na to, jak chránit svá štěňata musíte dle hry přijít sami, ale já mám pro Vás malou nápovědu. Pokud je bude ohrožovat medvěd, rozběhněte se za ním a vyžeňte ho pryč – s ním to jde i bez boje. Opakem je kojot. Toho je zapotřebí zakousnout, aby se neustále nevracel. Zákeřný orel, který se snese z oblohy se vyhnat nedá a zabít také ne. Jedinou možností je vzít vlčata a odnést je na chvíli jinam. Důležité také je, aby se Vaše štěňata nedostala na území cizích vlků a nebo do moc hluboké vody. Proto je nepřenášejte tam, kde nestačíte a sami musíte plavat. Pokud s nimi potřebujete přejít řeku, počkejte si na hezké počasí, jelikož za deště stoupne vodní hladina.

Přírodní děje

Ve hře Wolf Quest se setkáte s realisticky ztvárněnou krajinou a různými přírodními jevy – zde například noc, déšť při bouřce a požár způsobený od blesku

Vlčí vidění stop

K dispozici je režim normálního pohledu i vlčího vidění – ten je sice černobílí, zato jsou barevně vyznačené různé pachy

Pár slov na závěr

Je jen málo her, kde máte možnost hrát za divoké zvíře a co se týče vlků, dovolím si říci, že toto je jediná simulace skutečného života ve smečce. Například Zoo Tycoon, Zoo Mumba nebo Wildlife Park: Crazy Zoo sice také nabízí zábavu s vlky, ale ne ve volné přírodě, pouze v rámci zoologické zahrady. Proto je svým způsobem Wolf Quest jedinečná a poučná zábava, která získala oceněních na Unite 2008 v kategorii nejlepší realistická hra a nejlepší multiplayer hra, cenu za vzdělávání o přírodě od Asociace Zoologických zahrad a Akvárií a navíc má mnoho kladných hodnocení od organizací na ochranu zvířat. Za nás ji také můžeme jen doporučit.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *