Adware

adware

Adware je obecně model distribuce počítačových programů a aplikací, které jsou zdarma, ale nějakým způsobem zobrazují reklamy. Existuje i druhý odlišný význam jakožto nežádoucího programu.

Pojem má ale dva – značně odlišné – významy.

První význam adware – běžný program

V název pro tuto skupinu aplikací vychází z anglického „advertising-supported software“, tedy aplikace, které jsou „podporovány“ (rozumějme financovány) z reklamy. V praxi se tedy jedná o počítačový program, nebo i aplikaci pro mobilní telefon, která může sloužit k téměř čemukoliv, uživatel ji může používat zdarma, ale aplikace obsahuje reklamu. Ta slouží autorovi jako zdroj příjmů, nebo přilepšení.

Druhý význam – nežádoucí program

Pojmem adware se také označuje program, který uživateli zobrazuje nevyžádané reklamy, aniž by to jasně deklaroval. Většinou se jedná o nepříjemné vyskakovací (pop-up) reklamní okna, klidně i v prostředí samotného operačního systému. V druhém významu tak adware patří mezi malware a obecně se jedná o nechtěný software (program).

Některé adware programy kromě zobrazování nevyžádané reklamy i sledují aktivity uživatele, bez jeho souhlasu. V tomto případě se kvalifikují i jako spyware.

Na ochranu proti skupině adware programů, které nejsou žádoucí většinou postačí používat některý z dobrých antivirových programů. Případně existují přímo programy pro odstraňování spyware a adware, např. SpyBot-Search & Destroy.

Reklamou financované aplikace a programy

V případě prvního významu, je adware standardní formou jak financovat program. Často je verze s reklamami nabízena vedle běžné placené verze jako alternativa. Kdy zaplacením registrace se reklamy odstraní. V zásadě je model využívající reklamy používán u aplikačního software, ale i u webových služeb.

Okno Skype

Dole (modrá) můžeme vidět reklamy ve Skypu.

Aplikační software

Jedním z klasických příkladů programů, který je legální, užitečný, ale jedná se o adware je komunikační program Skype. Ve výchozím nastavení zobrazuje dole reklamy. Obdobně funguje i VoIP program X-lite. V minulosti zobrazoval v bezplatné verzi reklamy i webový prohlížeč Opera, který ale následně přešel na model freeware.

Webové služby

I drtivá většina webových služeb se dá zařadit mezi adware. Je zdarma, ale pro pokrytí nákladů spojených s provozem, údržbou a vývojem zobrazuje reklamy. Příkladem mohou být bezplatné e-mailové služby nebo sociální sítě.

Reklama v X-lite

Reklama v programu X-Lite

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *