Firefox OS

Firefox OS

Open source operační systém navržený tak, aby používal otevřené standardy pro přímou komunikaci s hardwarem zařízení (telefonu, tabletu atd.).

Firefox OS je operační systém vyvíjený společností Mozilla, který je založen na jádru otevřeného operačního systému Linux (stejně jako třeba Android). Firefox OS je učen pro použití v chytrých telefonech, tabletech a své uplatnění nalezne i tzv. chytrých televizorech. Konkurenty systému jsou OS Android, iOS a Windows Phone.

Oproti jiným současným systémům je navržen tak, že HTML 5 aplikace (de facto webové stránky), komunikují skrze JavaScript a web API přímo s hardwarem telefonu (zařízení).

Projekt v rámci, kterého systém začal vznikat se jmenoval Boot to Gecko (B2G) a vyhlášen byl v červnu 2011. Následně byl přejmenován na Firefox OS podle světoznámého webového prohlížeče Firefox, za nímž také stojí společnost Mozilla. V únoru 2012 byl systém veřejně předveden na smartphonech původně využívajících Android a v červnu 2013 španělská společnost Telefónica uveřejnila první telefon s Firefox OS, ZTE Open, který byl následován telefonem Peak+ od společnosti GeeksPhone.

telefon revolution s firefox os

Telefon Revolution od GeeksPhone běžící na Firefox OS

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *