spam

spam

Spam je označení pro obecně nevyžádané sdělení na Internetu. V 99 % případů se v současnosti používá pro označení nevyžádané elektronického sdělení (e-mailové zprávy).

Uvádíme, že v 99 % se spam používá pro označení nevyžádaného e-mailu, protože to i první oblast, ve které se tento fenomén objevil. Dnes se nevyžádaný obsah (sdělení, příspěvky atd.) objevují i na dalších místech na internetu. Jednat se může např. o krátké textové zprávy (v rámci tzv. instant messangingu), diskuzní fóra, e-mailové konference, blogy a webové stránky (ve formě nevyžádaných komentářů). atd.

Specifikem spamů je, že jsou rozesílán hromadně, často i na milióny e-mailových adres. Dnes se v těchto zprávách kromě reklamy, často objevují i pokusy o oklamání uživatele a získání přístupových údajů k jeho bankovnímu kontu či jiné službě, kterou využívá (tzv. phishing).

Obrana proti spamu

Nejčastější obranou proti nevyžádané poště jsou antispamové filtry fungující na straně e-mailového serveru poskytovatele služby. Jedná se o programy, které automaticky vyhodnocují veškeré příchozí emaily. Udělují jim spamové skóre na základě pravděpodobnosti, že se jedná o nevyžádanou zprávu. Následně mohou při překročený určité hranice (hodnoty skóre) zprávy rovnou mazat, či je pouze označovat.

Uživatel může pomocí filtrování příchozí pošty s takovými zprávami naložit dle svého uvážení. Např. je smazat. Většina emailových služeb, zprávy u kterých si myslí, že jsou nevyžádané je automaticky umisťuje to tzv. spamové složky. Ta může být, aby po čase nedocházelo k jejímu zahlcení, automaticky promazávána samotným systémem. Uživatelům se tak doporučuje ji čas od času (cca ca 14-30 dní) zkontrolovat.

Další možností jsou antispamové filtry bayesiánského typu (vybrané naleznete zde), které fungují ve většině na straně uživatele (v jeho e-mailovém klientovi – přehled emailových klientů) a dokáží nevyžádanou poštu třídit na základě „učení“. V principu uživatel tento filtr „učí“, která zpráva je spamová a která vyžádaná a systém se po označení určitého počtu zpráv již dokáže tyto zprávy od sebe dosti přesně odlišit. Např. emailový klient Thunderbird obsahuje takovýto filtr v sobě již „od výroby“.

Vznik označení Spam

Jak se často stává i zde, byl tento termín vypůjčen ze zcela jiné oblasti. Spam je označení pro lanchmeat (lančmít) (masovou konzervu), která se vyrábí v USA od 30. let 20. století. V období 2. světové války byla hojně rozšířená a ve Velké Británii, po nějaké době, ne zase tak oblíbená. I to nejspíše způsobilo, že se tento masový produkt dostal do 25. dílu humoristického seriálu Monthy Pythonův létající cirkus, kde všechny položky na menu v restauraci obsahovaly SPAM (výrobce pro odlišení trvá na označení velkými písmeny). Ve skeči spory zákazníků s obsluhou v pozadí dokreslují vikingové zpívající „Spam, spam, spam…“

Masová konzerva SPAM

Masová konzerva, dle níž jsou dnes nevyžádaná elektronická sdělení označována. (c) Bodo Akdeniz

Termín se tak nejprve ujal pro označení vícenásobného odeslání téže zprávy na USENETu. Následně se takto označovaly i rozesílané  nerelevantní či přímo reklamní texty. Označení se nepřestalo používat ani při přesunu komunikace do e-mailových zpráv.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *