správce souborů

správce souborů

Jeden ze základních počítačových programů, které umožňují uživateli pracovat se soubory a složkami (adresáři).

Správci souborů (někdy také nazývaní jako souborový manažer) obecně přináší uživateli možnost soubory kopírovat, přenášet, mazat, ale je i otevírat . Dnes se jedná vlastně o grafické uživatelské prostředí pro nakládání se soubory. V současnosti je klasickým příkladem správce souborů v operačním systému Windows Průzkumník. V moderních operačních systémech se alespoň v základní formě stal správce souborů součástí operačního systému.

Někteří správci souborů podporují i připojení skrze síťové protokoly a tím připojení ke vzdáleným serverům nebo síťovým adresářům. Jedná se např. o FTP, SMB, WebDAV.

Průzkumník Windows 8.1

Průzkumník v operačním systému Windows 8.1

Ortodoxní souborový manažer (správce souborů)

Jedni z prvních souborových manažerů využívali rozložení, kdy obrazovka je vodorovně rozdělena na dva panely, kdy každý může zobrazovat obsah jiného adresáře či disku. Těmto správcům souborů se říká ortodoxní. Vlastně přitom mají panely tři. Protože pod těmito dvěma je třetí, ve které je možno zadávat příkazy pro příkazovou řádku.

freecommander

FreeCommander, příklad dvoupanelového správce souborů

Mezi klasickými správci souborů je věhlasný Total Commander (jedná se ale o shareware). Bezplatných variant  je mnoho, viz náš tag ortodoxní souborový manažer. Za všechny vybíráme například Unreal Commander.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *