Webový prohlížeč

Webový prohlížeč, též browser, je prakticky nejpoužívanějším programem vůbec. Jeho základní funkcí je zobrazování webových stránek na Internetu, případně i lokálně. Webové stránky obsahují text, obrázky a další multimediální obsah.

Patří také k jedněm z nejstarších programů a některé vznikly před příchodem grafického rozhraní GUI. Dnes je patrně jediným textovým prohlížečem Lynx. Jinak jsou všechny orientované pro operační systémy s GUI. Základem prostředí prohlížeče je plocha pro stránku, adresní řádek k zadání www adresy (URL) nebo cesty k souboru a vyhledávací políčko. Co dnes od webového prohlížeče očekáváme a jaké hlavní funkce mají:

  • podpora moderních webových technologií HTML5, CSS3 a další
  • prohlížení stránek v záložkách
  • vyhledávací políčko, případně hledání přímo v adresním řádku
  • možnost instalace doplňků (modulů plug-in)
  • možnosti nastavení soukromí a zabezpečení
  • nástroje pro vývojáře k ladění webů
  • funkčnost na více systémech, mobilní verze

Dnešní prohlížeče mají spoustu dalších funkcí a mnohé z nich lze přidat pomocí modulů. Mezi staré, dnes již nepoužívané prohlížeče patří Netscape Navigator, který spolu s Internet Explorerem vedl „válku“ prohlížečů. Ta pokračovala i dále a důvodem bylo nestandardní zobrazování prvků na stránkách v prohlížeči Internet Explorer a v ostatních. V dnešní době tomu již není a prohlížeče zobrazí obsah jednotně v 99 % případů. Mezi současné hlavní používané prohlížeče patří:

Webový prohlížeč Mozilla Firefox

Webový prohlížeč Mozilla Firefox

Zřídka se setkáme i s jinými, například Seznam, Vivaldi, Dooble, Flock a další. Většinou vycházejí jádrem i funkcemi z „velkých“ prohlížečů a přidávají specifické funkce. Zmíněné doplňky hrají důležitou roli a prohlížeč si lze doplnit o stovky dalších funkcí, nejvíce jich nabízí Chrome a Firefox.

Správa doplňků ve Firefoxu

Správa doplňků ve Firefoxu

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *