ICQ - textové zprávy, chat ale i telefonování online Je česky Funguje na počítači

ICQ byla původně pouze službou pro výměnu textových zpráv (chatu) dnes je ale volbou i pro SMS a telefonování a video hovory.

ICQ [čte se: áj sík jů] (česky: hledám tě) je služba, která zde již nějaký ten pátek je a nejspíše zde ještě dlouho bude. ICQ byla jednou z prvních služeb, které se zaměřili masově na výměnu textových zpráv pro velké množství uživatelů a to za pomocí k tomu speciálně určeného programu - klienta ICQ. Počátky ICQ s firmou Mirabilis sahaní do roku 1996, následně ale v roce 1998 byla celá služba koupena velkou firmou America Online a stala se tak ještě známější a používanější. I když k rozšíření je nutno podotknout, že se světě se ICQ netěší takovému rozšíření jako je tomu např. v České republice, kde se ICQ stalo zejména v počátcích synonymem pro online chatování a stále si drží výsadní postavení.

ICQ je tedy program, který primárně slouží pro výměnu textových zpráv, dokáže toho ale více, podporuje:

  • již zmíněnou výměnu textových zpráv, chatování a to i s více přáteli najednou
  • posílání souborů, podporuje i obnovu přenosu pokud je přerušen pádem programu atd.
  • podporuje posílání SMS zdarma, ale omezen je počet a nebývali podporováni všichni čeští operátoři
  • podporuje hraní flash her s kamarády prostřednictvím ICQ
  • podporuje telefonování přes internet a i video hovory, i když ne v takové kvalitě jako přímo k tomu určený program Skype (který je zase "slabší" v posílání textových zpráv)

ICQ smí být oficiálně používán pouze s oficiálním programem - klientem - pro připojování do sítě ICQ. Originální klient ICQ je ale poměrně robustní aplikace, která má značné nároky na výkon počítače, na starších počítačích funguje někdy s obtížemi. Obsahuje dále reklamy, které kompenzují to, že je program zdarma. Vyvinuly se tedy alternativní klienty jako na počítač nenáročný Miranda IM a dále ruský QIP. Tyto alternativní klienti jsou výborně použitelní na běžnou výměnu textových zpráv a posílání souborů, už ale nejsou použitelní na hraní ICQ her a telefonování a video hovory.

ICQ je tedy zejména v Česku nejrozšířenější službou pro textovou online komunikaci, i když v poslední době se trochu prosazuje Jabber (který je celý zdarma a bez reklam), nicméně jej bohužel zdaleka nevyužívá tolik lidí. ICQ je tedy většinou vhodnější protože jej využívá více lidí. Pro běžné využívání je dobrý originální klient, který ale je poněkud náročný na výkon počítače. Možno je tedy použít některý z alternativních klientů například Miranda IM, QIP, Pidgin. Pokud si vytvoříte ICQ účet můžete ale ICQ využívat i bez jakékoliv instalace programu - použít můžete službu ICQ2Go (což je online ICQ přímo od ICQ) a nebo službu Meebo (ta umožňuje přihlášení i do dalších chatovacích sítí).

Hlavní nevýhodou ICQ je, že celý služba "stojí" na centrálních serverech, které když "vypadnou" celá ICQ nefunguje (což naopak Jabber funguje jako mnoho vzájemně propojených serverů). Další nevýhodou je, že alternativní klienti občas "zlobí" protože "firmě" ICQ se jejich využívání příliš nelíbí - i když se rýsuje to, že by mohli být oficiálně povoleni. Konečně ale je ICQ výhodné a dobré zejména proto, že jej využívá velké množství lidí a přátel a pokud s nimi chcete komunikovat je ICQ to pravé. Naopak pokud jste dosud žádný "kecálek" nepoužívali můžeme doporučit s přáteli zkusit Jabber (např. www.jabber.cz).

(33,2 MB) - Win XP, Win Vista, Win 7


12345 (5 = nejlepší) Ohodnoťte ICQ

Líbí se vám ICQ? :
Operační systém: Win XP, Win Vista, Win 7
Jazyk: Český
Instaluje se: Ano
Jednoduchá instalace: Ano

Šťítky: chat, icq, posílání souborů, telefonování přes internet, video hovory

Kód pro sdílení článku: (zobrazit »)

Odkaz:

HTML kód:

Kód do fóra:

Počet komentářů: 0 (Ukaž komentáře) | Přidat komentář |
|
Informační e-mailDoporučit článek kamarádovi / kamarádce (e-mailem)

MP3: Vivaldi , Jaromír Nohavica MP3
Programy: AVG zdarma , avast! Free Antivirus , OpenOffice.org , online ICQ , Verdict Free anglicko český slovník , CCleaner, KMPlayer
Video: Vyprávěj , iVysílání
Ostatní: SMS zdarma do všech sítí , Seriály online , CCCP kompletní video kodeky , Online disk Dropbox s 500 MB bonusem.