UNetbootin - tvorba bootovatelných USB disků z ISO obrazů CD a DVD disků

Jedná se o velmi jednoduchý program, který ale dokáže převádět ISO instalační a bootovací CD na bootovací instalční USB disky.

Program UNetbootin je primárně zaměřen na tvorbu bootovatelných (po startu PC spustitelných i bez pevného disku) USB disků z ISO obrazů CD nebo DVD disků. Pokud tedy máte například ISO obrazy instalace operačního systému Linux můžete je za pomocí programu UNetbootin převést na svůj USB disk nebo harddisk do podoby, kdy se po nastavení bootovaní z USB média a restartu počítače spustí instalace nebo Live CD i z USB média (flash disku nebo pevného disku). Toto je také někdy nazýváno Live USB. Můžete tak instalovat operační systémy nebo spouštět Live CD (ve formě Live USB) i na počítačích, které nemjí CD nebo DVD mechaniku.

Program UNetbootin sám podporuje nativně několik instalací různých distribucí operačního systému Linux. Podporuje i například Live CD projektu CloneZilla nebo i další distribuce jako Ubuntu, Mandriva atd. Při použití máte vlastně dvě možnosti. Buď si sami stáhnete ISO obraz dané distribuce Linuxu (možné je, že podporovány budou i ISO obrazy instalace i jiných operačních systémů, jako Windows, ReactOS, nejsou ale vždy garantovány) a převedete jej do USB podoby. Program UNetbootin vlastně překopíruje obsah ISO obrazu plus přidá potřebné soubory pro vytvoření samospustitelného bootovacího média USB.

UNetbootin je tedy výborným pomocníkem pokud potřebujete nainstalovat na počítači bez přítomnosti CD-ROM (DVD-ROM) mechaniky operační systém. Předně jsou podporovány rozličné distribuce operačního systému Linux, ale je pravděpodobně možná podpora i dalších operačních systémů, u kterých ale budete bezpodmínečně potřebovat ISO obraz CD nebo DVD média.

Stažení Windows verze (4 MB)


95 % (4 hlasy)12345 (5 = nejlepší) Ohodnoťte UNetbootin
Líbí se vám UNetbootin? :
Operační systém: Win XP/Win Vista/Linux
Instaluje se: Ne
Jednoduchá instalace: Ano
Jazyk: Anglický(verze pro:)(verze pro:)

Kód pro sdílení článku: (zobrazit »)

Odkaz:

HTML kód:

Kód do fóra:

Počet komentářů: 0 (Ukaž komentáře) | Přidat komentář |
|
Informační e-mailDoporučit článek kamarádovi / kamarádce (e-mailem)

MP3: Vivaldi , Jaromír Nohavica MP3
Programy: AVG zdarma , avast! Free Antivirus , OpenOffice.org , online ICQ , Verdict Free anglicko český slovník , CCleaner, KMPlayer
Video: Vyprávěj , iVysílání
Ostatní: SMS zdarma do všech sítí , Seriály online , CCCP kompletní video kodeky , Online disk Dropbox s 500 MB bonusem.