Google Chrome OS - operační systém s důrazem na webové služby Funguje ve webovém prohlížeči

Google Chrome OS je operační systém s důrazem na rychlý start a co nejpřímější cestu k webovým stránkám a službám.

Google Chrome OS je operační systém vyvinutý firmou Google. Jedná se o systém s obdobným názvem jako je internetový prohlížeč Google Chrome, někdy bývá tento operační systém nazýván možná poněkud hanlivě bootovatelný internetový prohlížeč.

Google Chrome OS jako operační systém vychází ze systému Linux. Soustředí se přitom zejména na velmi rychlý start (v řádu několika sekund) a na integraci internetových služeb a stránek přímo do systému. Rychlý start systém Chrome OS zajišťuje optimalizací (vynecháním atp.) kroků a procesů, které musí běžný operační systém při startu počítače provést. Dalším výrazným krokem u tohoto systému je de facto integrace online služeb a webových aplikací do systémů. Je to docela logický fakt od firmy Google, která mnoho z těchto služeb sama provozuje a chce tedy své know-how zužitkovat ve svém operačním systému.

Operační systém Google Chrome OS je stavěn zejména na téměř stejnojmenném internetovém prohlížeči Google Chrome a přidává k tomuto prohlížeči i další funkce. Vše je zabaleno v obalu, který vychází z operačního systému Linux. Linux zde ale přitom je zejména jako rámec, ve které může fungovat internetový prohlížeč a k němu přidané funkce. Systém si dokáže uchovávat online uložené informace o vašem posledním použití počítače a v zásadě principu správce sezení (ala rozšíření Session Manager pro prohlížeč Firefox) se vám po přihlášení ke Chrome OS zobrazí systém v tom stavu v jakém jste se od něj naposledy odhlásili. Systém dále do sebe integruje e-mailovou službu Gmail (email od Google) nebo online kancelářské aplikace Google Docs. Všechny tyto spouštěné služby a aplikace se vám přitom zobrazují v dalších záložkách (panelech) internetového prohlížeče. Internetový prohlížeč je tedy pro systém Google Chrome OS tou nejdůležitější aplikací. Další programy je poté možno spouštět v malých oknech nad stávajícím oknem prohlížeče, například MP3 nebo audio přehrávač.

Systém samozřejmě obsahuje i další obvyklé programy jako je kalkulačka, upomínkový systém, zápisník atd. Umožňuje i poslech internetových rádií nebo MP3 souborů. Vše je přitom ale zaměřeno na online podobu těchto programů a většina data je mnohdy i na internetu uložených.

Se svým zaměřením se předpokládá cílení Google Chrome OS na netbooky a malé přenosné počítače koncipované zejména pro práci na internetu. Do budoucna ale nelze vyloučit i použití na běžných noteboocích nebo stolních počítačích.

Videoukázka jak vypadá systém při používání:

Pokud chcete vyzkoušet systém v nainstalovaném virtuálním PC, použitelné jsou virtuální počítače VirtualBox nebo VMware Player.

Stáhnout Google Chrome OS (826 MB) - Není závislý na OS - Live DVD ze kterého lze systém nainstalovat


65 % (11 hlasu)12345 (5 = nejlepší) Ohodnoťte Google Chrome OS

Líbí se vám Google Chrome OS? :
Operační systém: Není závislý na OS
Jazyk: Anglický
Instaluje se: Ano
Jednoduchá instalace: Ano

Kód pro sdílení článku: (zobrazit »)

Odkaz:

HTML kód:

Kód do fóra:

Počet komentářů: 1 (Ukaž komentáře) | Přidat komentář |
|
Informační e-mailDoporučit článek kamarádovi / kamarádce (e-mailem)

MP3: Vivaldi , Jaromír Nohavica MP3
Programy: AVG zdarma , avast! Free Antivirus , OpenOffice.org , online ICQ , Verdict Free anglicko český slovník , CCleaner, KMPlayer
Video: Vyprávěj , iVysílání
Ostatní: SMS zdarma do všech sítí , Seriály online , CCCP kompletní video kodeky , Online disk Dropbox s 500 MB bonusem.