Cacti - detailní monitoring sítě přes webové rozhraní Funguje ve webovém prohlížeči

Jedná se vynikající dostupný software k monitorování běhu sítě s grafickým výstupem. Zvládne sběr dat z různých protokolů a běží přes webové rozhraní.  Primárně určen pro Linux, ale existuje i verze pro Windows.

Kvalitních nástrojů k detailnímu monitorování počítačové sítě není mnoho a už vůbec ne zdarma. Cacti splňuje obojí, je zcela zdarma a jeho možnosti monitorování a správy sítě jsou obsáhlé. Ke svému běhu vyžaduje MySQL, RRDTool (Round Robin Archives) a PHP. Všechny tyto nástroje jsou taktéž zcela zdarma, takže Cacti je možno nasadit za nulovou cenu. Výsledky monitoringu a analýzy je možné uložit do SQL databáze k dalšímu zpracování, například pohledů či filtracím.

Cacti je v podstatě webové rozhraní využívající výše zmíněné nástroje a běží jako PHP skript, proto potřeba PHP. Odmění se podrobnou statistikou síťového provozu, grafickou interpretací analýzy, informacemi o síti, apod. Cacti je označován jako grafická nadstavba RRDTool a to odpovídá skutečnosti, přehledně, ale detailně graficky zobrazuje veškerý síťový provoz a údaje je pak možno exportovat do jiných formátů. Vzhledem k faktu, že je primárně vyvíjen pro Linux, podporuje jakýkoli webový prohlížeč, nevyžaduje žádné doplňky ani speciality Internet Exploreru, jako ActiveX prvky. Cacti je tak možno nasadit na různém heterogenním prostředí, kde jsou například stanice linuxové a na platformě Windows. Je vhodný pro střední až větší firmy se stovkami stanic a clustery.

Cacti nabízí:

  • webové rozhraní pro monitoring LAN sítě
  • běh nezávislý na platformě a prohlížeči díky PHP
  • možnost ukládat data do SQL, sběr dat z různých zdrojů sítě
  • graficky přehledné, ale přitom detailní rozhraní
  • vyžaduje MySQL, RRDTool a PHP – vše zdarma

Cacti je skvělým pomocníkem pro monitorování síťového provozu i pro rozsáhlejší sítě. Jeho předností je nezávislost na prohlížeči a webové rozhraní, odpadá instalace klienta. Vše běží pod PHP a MySQL, tyto součásti je třeba mít instalované. Cacti je GUI pro RRDTool. Navíc je open-source. Skvělá volba s nulovou investicí pro efektivní sledování provozu LAN sítí.

Stáhnout Cacti (2,4 MB) - Není závislý na OS - verze pro Windows


12345 (5 = nejlepší) Ohodnoťte Cacti

Líbí se vám Cacti? :
Operační systém: Není závislý na OS
Jazyk: Anglický
Instaluje se: Ano
Jednoduchá instalace: Ano

Šťítky: monitoring

Kód pro sdílení článku: (zobrazit »)

Odkaz:

HTML kód:

Kód do fóra:

Počet komentářů: 0 (Ukaž komentáře) | Přidat komentář |
|
Informační e-mailDoporučit článek kamarádovi / kamarádce (e-mailem)

MP3: Vivaldi , Jaromír Nohavica MP3
Programy: AVG zdarma , avast! Free Antivirus , OpenOffice.org , online ICQ , Verdict Free anglicko český slovník , CCleaner, KMPlayer
Video: Vyprávěj , iVysílání
Ostatní: SMS zdarma do všech sítí , Seriály online , CCCP kompletní video kodeky , Online disk Dropbox s 500 MB bonusem.