Malware

Malware

Malware je zkratka vycházející z anglických slov „malicious“ a „software“. Jedná se o širokou skupinu software, která nějakým způsobem škodí počítači, či jinému systému.

Slova tvořící tuto zkratku v angličtině znamenají malware = škodlivý a software = počítačový a další program.

Malware je velmi obecný termín pro oblast kódů, které nějakým způsobem škodí. Jejich cílem může být poškodit data, přerušit běžící operace, získat přístup k citlivým datům atd. Podle účelu můžeme malware děli na počítačové viry, trojské koně, spyware, ransomware, internetové červy (wormy), dialery, keyloggery, adware, backdoor (zadní vrátka).

Počítačové programy nebo například i aplikace pro chytré telefony mohou přicházejí jako malware ve formě zajímavého programu, který je pro uživatele lákavý nebo potřebný a přitom je zdarma. To zajistí, že je na počítač nebo jiné zařízení nainstalován a uživatel jej tak vlastně infikuje nevědomě.

Hlavní důvody vzniku a užití malware dnes

Statistika nejrozšířenějšího malware

Statistika z roku 2011

Dnes vznikají škodlivé programy a kódy zejména pro získání osobních informací, či informací z finanční či obchodní sféry.

Dle statistik z roku 2011 se nejčastěji vyskytují trojští koně (69,9 %), viry (16,8 %), internetoví červi (7,7 %), adware (2,7 %), backdoor (1,8 %) a spyware (0,08 %).

Historické důvody vzniku

Mnoho škodlivých kódů bylo napsáno jako experiment nebo ověření znalostí a nesloužily jako nic více než žert. Například zobrazily nějakou hlášku, obrázek nebo zvuk. A to například studenty se zaměřením na studium IT bezpečnosti atd.

Často ale tyto škodlivé kódy byly následně upraveny a unikaly detekci a odstranění, které při boji proti nim vyvinuly antivirové společnosti. Škodlivý kód, který původně vznikl pouze pro zábavu, se v rukou někoho jiného může také změnit v nástroj páchající opravdovou škodu.

Ochrana a boj proti malware

Nejlepší je vždy prevence a tou je v případě osobních počítačů použití dobrého antivirového programu v kombinaci s firewallem. Doporučit můžeme AVG, Avast nebo Comodo Antivirus. Mezi osobními firewally je oblíbený ZoneAlarm Free nebo Comodo Firewall.

Ideální doplnění této základní ochrany je poté jednou za čas provést kontrolu systému i dalšími (klidně jednorázovým) antivirovým řešením. Kvalitní je např. Virus Removal Tools světoznámé společnosti Kaspersky.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *